Silva Männik • 7. aprill 1999 kell 22:00

Sampo võtab Polarise üle

Sampo Kindlustuse juhatuse esimees Olavi Laido ütles, kuigi Sampo ja Polarise aktsionärid on portfelli ülevõtmiseks nõusoleku andnud, ei ole lõplikule lepingule veel alla kirjutatud. «Enne tegutsema hakkamist tahame ära oodata Eesti Panga nõusoleku, et ERA Pangaga seoses hiljem mingisuguseid probleeme ei tuleks,» ütles ta.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles, et sellekohase otsuse teeb paari päeva jooksul ERA Panga ajutine pankrotihaldur Urmas Tross.

Pankrotistunud ERA Pangale ja selle omaniku Andres Bergmanni firmadele kuulunud Polarist ähvardas seoses emapanka kinni jäänud 13 miljoni kroonini ulatuvate hoiustega litsentsi kaotamine. Enne ERA Panga litsentsi tühistamist teisipäeval püüdis Bergmann panga avamise tarvis raha saamiseks müüa Polarise aktsiate kontrollpakki. Aktsiate vastu huvi tundnud Sampo lükkas aga otsustamise kuni moratooriumi lõppemiseni edasi.

Olavi Laido sõnul võetakse nüüd Polarise portfellid üle tasuta. Tehingu hind Sampole on ligi 60 miljonit krooni, mis tuleb investeerida reservide nõuetekohaseks katmiseks.

«Me ei saanud Polarise varadest ja kohustustest selget pilti,» põhjendas Laido Polarise reservidest loobumist. «Ega seal selget sularaha polnud, aga varade puhul pole kindel, kelle maja on reservide katteks või mis kohustused hiljem võivad välja tulla.»

Veel raskem on selgust saada seltsi kohustustest, milleks peaks uurima kogu ERA Gruppi kuuluvate firmade omavahelist seotust ja tehinguid, märkis Laido.

Laido sõnul Polarise klientide jaoks otseselt midagi ei muutu. «Praegu kehtivaid lepinguid me kindlasti muutma ei hakka ja eks hiljem selgub, kas lepingute uuendamisel meie juurde edasi jäädakse,» ütles ta.

Laido ei välistanud, et pärast lepingute ülevõtmist võib Polarise kaubamärk kaduda, kuid lõplikku otsust selle kohta pole veel tehtud. Laido sõnul on Sampo huvitatud ka Polarise töötajate ja agentide ülevõtmisest. «Oleme Polarise personali ja agendivõrku väga kõrgelt hinnanud, kuid eks nendega tuleb kõigiga eraldi kokkulepe saavutada,» ütles ta.

Ka Polarise tegevdirektor Martin Kuusik lausus, et klientidel ei tasu muretseda. «Olen alati öelnud, et Polarise klientidel ei tasu ennast kaitsetult tunda ja portfellide üleminek Sampole on selle üheks tõestuseks,» rääkis ta. «Kliendi jaoks toimub töö sujuvalt edasi ning ma usun, et ka agendisuhted säilivad.» Polarisel on ligi 45 000 klienti.

Kindlustusinspektsiooni direktori asetäitja Kaido Tropp ütles, et lõpliku loa lepingute ülevõtmiseks annab inspektsioon alles pärast lepingu sõlmimist Polarise omanikega. «Kliendi jaoks ei tohigi midagi muutuda, sest seaduse järgi peab lepingute ülevõtja tagama klientidele vähemalt samaväärse kaitse,» ütles ta.

Polarise kliendi, soojustehnika hulgimüügiga tegeleva ASi Vesiterm juhataja Jüri Ummer ütles eile, et on ta on rahul sellega, et Sampo Polarise kliendid üle võttis. «Ega see paha ei tee, kui lepingud jätkuvad,» sõnas ta.

Ummer ütles, et ta ei ole küll kindlustusspetsialist, kuid on Sampost kuulnud, et see on suur ettevõte, kellega ei tohiks probleeme olla. «Esialgu ei hakka ma küll oma lepinguid lõpetama,» lisas ta. Vesitermil on Polarises kindlustatud töötajad, varandus ja transpordivahendid.

Hetkel kuum