Vaevalt selline rõhutatud võrdsus Eesti juhtimisel neli pikka aastat vastu peab. Seda enam, et igal erakonnal on oma valijatele antud lubadused täita, mida võimulolijate juhtroll oluliselt lihtsustaks.
«Ühtegi koalitsiooni ei lõhuta väljastpoolt, alati on põhjus seespool,» on kolmikliidu peaministriks saanud Mart Laar tunnistanud intervjuus Viljandimaa lehele Sakala.
Praegu on suurim lõhe see, et kolmikliidu omavaheline jõuvahekord on klaarimata. See mõnisada või mõni tuhat häält, mis Isamaaliit oma valijatelt rohkem sai kui koalitsioonipartnerid, jääb paraku väheks, et liidrikohta teistelt niisama nõuda.
On aga siiski üllatav järjekindlus, millega Mart Laar, Siim Kallas ja Andres Tarand ajakirjanduses igal võimalikul juhul rõhutavad, kui üksmeelne kolmikliit on. Ometi pudenesid esimesed värvitükid sellelt üksmeelsuse koondportreelt täitevvõimu valdkonnas juba enne, kui valitsuse istungiruumi toolid uute istmike alla jõudsid soojaks minna.
Ametlikult, tõsi, oli otsus maavanemad valituse istungitelt ukse taha heita üsna üksmeelne. Kuid Laar, kes ise oli 1992. aastal valitsusjuhina selle ukse maavanematele avanud, pidi nentima, et tegemist oli Reformierakonna nõudmisega, millega tema väga päri ei olegi.
Vaevalt aga seegi Laarile väga meeltmööda on, kui ta valitsuse juhina selliseid kommentaare edaspidi sagedasti andma peaks hakkama. See tunnistaks, et Mart Laar on vaid peaminister kellegi teise valitsuses.
Parim võimalus koalitsiooni omavahelise jõuvahekorra klaarimiseks on mõistagi erakorralised parlamendivalimised. Sobivaim lahendus seda saavutada on tõenäoliselt selline, et valitsus astub mõne tühise põhjuse tõttu tagasi. President pakub seejärel valitsuse moodustamist inimesele, kellelt loodetakse, et ta sellega hakkama ei saa.
Suursoosik sellisesse ossa on Edgar Savisaar: riigikogu valimised võitnud partei juht, kes on korduvalt toonitanud, et just tema peaks kokku panema Eesti valitsuse. Samas on ta isik, kelle erakonnaga ükski praegune koalitsioonierakondadest valitsust teha ei soovi. Selleks olevat erimeelsused ja kogemusele toetuv antipaatia liiga suured.