Silva Männik • 17. mai 1999 kell 22:00

Polaris jagatakse laiali

Sampo Kindlustuse juhatuse esimees Olavi Laido ütles, et kindlustusinspektsioonile antud lubaduse kohaselt sõlmitakse Polaris Vara lepingute ülevõtmise leping sellel neljapäeval. Sampo soovis varem üle võtta nii Polaris Elu kui Polaris Vara kindlustusportfellid. Kuna Polarise omanik Andres Bergmann ei esitanud Sampo poolt nõutud ERA Panga ajutise pankrotihalduri luba lepingute üleandmiseks, loobus Sampo oma pakkumisest.

«Elukindlustusel on teisigi tahtjaid ning varakindlustust lihtsalt pakuti meile,» vastas Laido küsimusele, miks Sampo pärast loobumist taas ümber mõtles. Kiirest mõlema portfelli ülevõtmisest ei tulnud midagi välja ning kahte korda me pakkuma ei hakanud, ütles Laido.

Varakindlustuslepingud võtab Sampo üle ilma kattevaradeta, mis tuleb hiljem ise juurde investeerida. Polaris Vara reservide suurus on 28 miljonit krooni.

Sampo eelmine pakkumine sisaldas ka mitmete Polarise varade ostmist 20 miljoni krooni eest.

Laido sõnul pole praegu veel teada, kas ja millise hinna eest Sampo seekord varasid juurde osta soovib.

Kindlustusinspektsiooni direktor Ellen Ridaste täpsustas, et Sampole antavatest Polarise varakindlustuse lepingutest eraldatakse umbes 5 miljoni kroonise mahuga garantiikindlustuse portfell, mille jaoks Sampol puudub litsents. «Selle portfelli sisuga on tutvumas käinud kõik, kellel see litsents on. Äraütlejaid ei ole peale Leks Kindlustuse veel ühtegi,» rääkis ta.

Garantiikindlustus on väga kõrge riski ja kahjususega kindlustusliik, mille müüki on seltsid viimase aastaga oluliselt vähendanud ja nende tingimusi karmistanud.

Polaris Elu lepingute ülevõtja selgub Ridaste sõnul paari nädala jooksul. Selleks on esitanud taotlused Seesam ja BICO kindlustus.

«Polaris Elu direktor Martin Kuusik annab mõlemale portfelli kohta nende poolt küsitavaid andmeid,» lausus Ridaste. Ta lisas, et tõenäoliselt antakse ka elukindlustuse lepingud üle ilma kattevaradeta, mistõttu portfelli uuel omanikult tuleb nende taastamiseks investeerida 32 miljonit krooni.

Seesam Elukindlustuse juhatuse esimees Taivo Saar ütles, et Seesamil pole huvi Polaris Elu lepingute ülevõtmise vastu. Ta kinnitas, et Seesam praegu pakkumist esitada ei kavatse. «Oleme passiivsed, sest info, mis praegu teada, ei tekita mingisugust optimismi pakkumise esitamiseks,» lausus ta.

Saare sõnul ei ole lepingute ülevõtmisel ilma kattevaradeta mõtet ning turuosa võitmise nimel ei tasu hakata reservide taastamiseks suuri investeeringuid tegema.

BICO Kindlustuse suuromaniku Alte Leipzigeri omanikud tulevad Eestisse järgmisel nädalal.

BICO Kindlustuse juhatuse liikme Olga Rezniku sõnul kohtub ta enne seda Polarise juhtkonnaga, et elukindlustusportfell põhjalikult üle vaadata ja omanikele aruanne koostada.

Ellen Ridaste möönis, et Polarise elu- ja varakindlustuse lepingute üleandmine ühele seltsile oleks olnud lihtsam ja valutum. Polaris Elu ja Polaris Vara andmebaasid ja arvutisüsteemid on omavahel tihedalt seotud, mistõttu nende lahutamine on keerukam protsess.

Hetkel kuum