Tõnis Oja • 16. juuni 1999 kell 22:00

Dollariralli muutub järjest hoogsamaks

Dollari kurss tõusis eile euro suhtes taas, sest turuosalised lootsid, et Ameerika Ühendriikide tarbijahinnaindeks kerkis mais 0,2 protsenti. Euro hakkas uuesti lähenema oma pooleaastase ajaloo nõrgimale tasemele (1,0264 dollarit). Kui lugeda ühisraha eelkäijaks Saksa mark, siis võib Ühendriikide valuuta kurssi lugeda 10 aasta kõrgeimaks.

Tegelikkus osutus siiski prognoositust erinevaks. Maailma suurima majanduse jaehinnad jäid mais aprilliga võrreldes muutumatuks. Vahetult enne Ühendriikide finantsturgude avamist 1,0310 dollarini langenud euro sellele vaatamata olulist kursimuutust läbi ei teinud, tõus oli üürike ning mõni tund hiljem langes ühiraha juba alla 1,0300 USD.

Kui enne tarbijahinnaindeksi avaldamist oli dollari tugevnemine põhjustatud intressimäärade tõstmise kartusest, siis pärast seda usust, et intresse ei tõsteta. Paradoks, aga tõsi. Kui tõusevad intressid, muutuvad atraktiivseks intressitootlikud varad (hoiused, võlakirjad), kui intressid ei tõuse, muutuvad populaarsemaks aktsiad. Dow Jonesi tööstuskeskmine oli paaritunnise kauplemise järel kerkinud üle ühe protsendi.

Dollari kurss kerkis ?veitsi frangi suhtes viimase kuue aasta kõrgeimale, Norra kroon aga euro suhtes ajaloo kõrgeimale tasemele.

Hetkel kuum