ÄP fototoimetus • 20. juuni 1999 kell 22:00

Anarhistid kapitalismi vastu

Reedel peeti protestiaktsioone enam kui 40 riigis ja maailma olulisemates finantskeskustes. Ainuüksi Londoni tänavatele kogunes sel päeval enam kui 10 000 astronaudiskafandrisse riietatud Autonoomsete Astronautide Liidu (AAA) aktivisti, et nõuda lõpu tegemist hukatuslike tagajärgedega kapitalismile.

AAA liikmed juhivad oma riietusega tähelepanu sellele, et kosmos ei tohi olla ainult sõjatööstuse monopol, vaid et seda peavad saama kasutada kõik inimesed. See on ka üks põhjus, miks nad on asunud välja töötama kosmoselaevu. «Maailmaruumi militariseerimine on meie jaoks metafoor, mis tõestab, kui võõrandatud on inimeste tegelikud õigused,» ütles üks AAA liikmeid.

AAA liikumine on avalikkusele suhteliselt vähe tuntud. See tegutseb umbes tosina liikmega väikestes gruppides, kuid ometi suutis ta maailma ühes finantspealinnas Londonis tänavatele tuua ligi 10 000 poolehoidjat.

18. juuni protestidest osa võtnud gruppidel võivad olla erisugused taotlused ja nõudmised, kuid kõiki neid ühendab viha korporatsioonide ja finantsinstitutsioonide vastu, kes nende väitel hävitavad looduskeskkonda ning sunnivad miljoneid inimesi elama vaesuses. Nende eesmärk oli halvata London City elu ja püüda inimestele tõestada, et «ülemaailmne kapitalism on inimkonna sotsiaalsete ja ökoloogiliste hädade allikas».

Oma elektronkirjas kutsusid nad inimesi üles takistama 18. juunil firmajuhtide tööleminekut, saboteerima Nike'i, Gapi, Microsofti ning pankade arvutisüsteeme, loopima pankureid kookidega, saatma firmadele ülipikki sõnumeid jms.

Osa AAA liikmeid püüdis maskeerida end City töötajaks ning hiilida asutustesse ja tekitada seal lukkude kinnikleepimise, kaustade segipaiskamise ja muul moel segadust. Et neid avastada, oli omakorda City töötajatel kästud sel päeval tavariietuses tööle ilmuda. Londonis moodustati muu hulgas inimkett ümber rahandusministeeriumi ja pikett McDonald'si restorani juures.

«Ma ei usu, et me suudaksime sel nädalal kapitalistlikku süsteemi murda. Kuid ma loodan, et meie aktsioon kujuneb kaalukaks tähiseks sel teel,» deklareeris üks AAA liikmeid.

Autor: ÄP

Hetkel kuum