Kaja Koovit • 21. juuni 1999 kell 22:00

Külmhoone aktsionärid jäävad omanikutuluta

Külmhoone finantsdirektor Evald Karu ütles, et dividendide maksmine ei ole ettevõtte arengu seisukohalt otstarbekas, sest uue jäätisetehase ehitamiseks võeti laenu, samuti vajab katmist üle-eelmise aasta 33 miljoni kroonine kahjum.

Ettevõtte juhatuse ettepanek dividende mitte maksta väikeaktsionäridele ei meeldinud.

Omanikutulu lootnud Tallinna Külmhoone 652 aktsia omanik Mae Reigo kurtis, et ettevõte pole kolme aasta jooksul kordagi dividende maksnud. Erastamisväärtpaberite eest aktsiaid ostnud Reigo lisas, et tal pole tulu loota ka aktsiate müügist, sest Tallinna Külmhoone aktsia hind pole oluliselt tõusnud.

Väikeaktsionärid tegid ettevõtte juhatusele ettepaneku korraldada firma omakapitali arvel fondiemissioon aktsiakapitali suurendamiseks poole võrra. Ettevõtte juhatuse esimees Udo Puust lubas seda ettepanekut kaaluda.

Hansapanga maakler Lauri Lind lausus eile, et kui ettevõte investeerib palju tootmisse, on dividendide mittemaksmine mõistetav. Samas lisas ta, et aktsionäride võrdsuse huvides võiks ettevõte veidi dividende siiski maksta.

Lind ei pidanud tõenäoliseks, et külmhoone suuromanikud senist strateegiat muudavad ja ettevõte hakkab tulevikus omanikele suuri dividende maksma. «Pigem tuleb kasum sellest, et praegused omanikud investeerivad ettevõttesse,» hindas Lind väikeaktsionäride teenimisvõimalusi.

Külmhoone nõukogu esimees Margus Puust kinnitas, et omanike investeering ettevõttesse kujuneb pikemas perspektiivis kasumlikuks ning praegu on ettevõtte tegelik väärtus börsil kaubeldavast hinnast kõrgemal. Tallinna Külmhoone aktsia sulgemishind Tallinna börsil oli eile 2,5 protsenti kõrgem kui reedel ehk 21 krooni aktsia eest. Mullu samal ajal kaubeldi aktsiaga 27 krooni tasemel.

Tallinna Külmhoone aktsiatest kuulub 55 protsenti võrdsetes osades ettevõtte juhatuse esimehele Udo Puustile, nõukogu esimehele Margus Puustile ning juhatuse liikmele Anatoli Bekergunile. Ettevõtte kasum tuleb põhiliselt sesoonse iseloomuga jäätisetootmisest.

Eilsel aktsionäride üldkoosolekul osales 14 aktsionäri või nende esindajat, esindades kokku 64 protsenti ettevõtte ligi 3,4 miljonist aktsiast.

Sügisel hakkab Tallinna Külmhoone taotlema ISO sertifikaati, suuremaid ekspordivõimalusi otsib ettevõte Margus Puusti sõnul talvel. Praegu ekspordib külmhoone oma toodangut peamiselt Lätti. Puusti sõnul on ettevõte alustanud eksporti ka Leetu, huvitav projekt on veel jäätise müük Saksamaale.

Hetkel kuum