Mobiilside veteran sätib pensionile

NMT võeti kasutusele Soomes 1981. aastal. Praegu kasutatakse seda standardit Soomes, Lätis, Leedus, Venemaal, Ukrainas, Poolas ja Valgevenes.

Eesti on kaetud kolme GSM-mobiilsideoperaatori abil ja NMTd kasutatakse vaid neis kohtades, kus GSM hästi ei levi. Ainsana mobiilsideoperaatoritest NMT sidet pakkuv Eesti Mobiiltelefon kavatseb NMT võrgu lähema paari aasta jooksul sulgeda.

NMT mobiilsidet kasutav piirivalveameti side- ja valvetehnika osakonna ülem Aivar Lõhmus räägib, et NTM mobiiltelefonid jäid piirivalveametisse, kuna GSMide soetamiseks ei ole raha. «Oleme riigieelarve peal ja ei saa kõiki NMT telefone GSM-telefonide vastu välja vahetada,» lausub Lõhmus.

«Kui tehnika on korras, tuleb ju kasutada,» nõustub piirivalve nooremleitnant Peeter Aavik. Piirivalvelaevadel kasutatakse ainult NMT telefone. «NMT levi on samuti parem,» sõnab Aavik, kes ise kasutab telefoni Nokia 250, mida võib piirivalve veteraniks nimetada.

«Nõudlus NMT järele on praegu väike, kuna GSM-võrk ei jää NMT-le alla,» ütleb telefone müüva ASi Esmofon hulgimüügi ärijuht Hans Paljoma. Vaatamata sellele, et NMT võrgus on kõneminut 10 protsenti odavam ja sidekvaliteet hea, ei ole NMT populaarne, sest tavatarbija jaoks on NMT mobiiltelefonid kallid. Kui uue GSM-telefoni saab isegi 650 krooniga, peab NMT mobiili eest välja käima üle 6000 krooni. Kõrge hind on tingitud sellest, et maailmas toodetakse NMT mobiiltelefone suhteliselt vähe.

«Tehniliselt on NMT telefonid päris head, aga moraalselt on nad küll vananenud,» sõnab Paljoma. «Näiteks puudub lühisõnumi saatmise-vastuvõtmise funktsioon.»

Selle aasta teises kvartalis ei müüdud ühtki uut NMT mobiiltelefoni. Viimase kolme kuuga müüs Esmofon ainult seitse NMT terminaali Nokia 10, mis ei ole kaasaskantavad, vaid seina peale kinnitatavad aparaadid. «Terminaale ostetakse tavaliselt metsatallu või sinna, kus ei ole tavalist telefonsidet ega levi GSM,» seletab Paljoma.

Alates 2003. aastast võetakse kasutamisele uus, kolmanda põlvkonna digitaalne mobiilsidestandard Universaalne Mobiiltelekommunikatsiooni Süsteem (UMTS), mis peaks laienema üle kogu maailma.

ASi Ericsson Eesti projektijuht Tiit Plakk räägib, et uue standardi kasutuselevõtuga tulevad ka täiesti uued telefonid, mis hakkavad edastama tunduvalt rohkem informatsiooni, näiteks võimaldavad nad pilte saata.

Hetkel kuum