ÄP fototoimetus • 1. august 1999 kell 22:00

USA majandus kuumeneb

USA võimas majanduskasv, mis on pidevalt jätkunud 1991. a peale, oli teises kvartalis 2,3%, ilmneb neljapäeval avaldatud USA kaubandusministeeriumi statistikast. See jääb tunduvalt alla esimese kvartali 4,3protsendilisele kasvule ja on märgavalt vähem kui analüütikute prognoos -- 3,4%.

Oodatust väiksema majanduskasvu põhjuseks on eelkõige kahanenud eratarbimine, mis annab kaks kolmandikku Ühendriikide sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Tänu reaalapalkade suurenemisele ja aktsiakursside tõusust saadud kasumile on USA kodumajapidamised viimasel ajal erakordselt palju tarbinud, mis on soodustanud kodumaise nõudluse kasvu. Eratarbimine suurenes ka teises kvartalis majanduskasvu pidurdumisele vaatamata 4%.

1990. aastatel kestnud Ühendriikide ajaloo pikimat majanduskasvu on hakanud nüüd ohustama tööjõu vähesus (töötus 4%), mis kergitab palku ja tekitab inflatsiooni kiirenemise ning majanduse ülekuumenemise ohtu. Seni on uued tehnikavahendid, teravnenud rahvusvaheline konkurents ja suurenenud tööviljakus aidanud hinnatõusu tagasi hoida, kuid viimase aja statistikast ilmneb, et selles vallas on toimunud nihe. Nimelt tõusis inflatsiooni üldnäitaja, SKT deflaator teises kvartalis prognoositud 1,5% asemel 1,6% ning palgakulude indeks 1,1%, mis on kaheksa aasta halvim näitaja ning osutab selgelt inflatsioonisurve kasvule.

USA keskpank (Fed) tõi just palgatõusu mõju inflatsioonile põhjenduseks, kui ta juuni lõpus baasintressi 4,75 protsendilt 5-le tõstis. Eelmisel nädalal USA senatis kõnelnud keskpanga juht Alan Greenspan rõhutas samuti, et keskpank jälgib seda arengut väga tähelepanelikult ja on valmis majanduse vähimagi ülekuumenemise ilmingu puhul intresse tõstma. Fedi juhatuse järgmised koosolekud toimuvad 24. augustil ja 5. oktoobril.

Autor: ÄP

Hetkel kuum