Peep Sooman • 3. august 1999 kell 22:00

Pindi-poisid hävitavad Otepää tehast

Autoremonditehase tehnoloog Heinar Kangro kinnitas, et töötajaid hakati vallandama eelmisel kolmapäeval. «Lahkumiskompensatsiooni firma ei maksa,» ütles ta.

Kangro sõnul lahkus ettevõtte endine juht, Pindi-poiste käsilane Kalle Pilt vahetult enne vallandamislaine algust, uueks firmajuhiks pandi Peeter Kukk. Kangro sõnul toob firma juht vallandamise ettekäändeks rahapuuduse. «Mind taheti ka lahti lasta, aga ma ütlesin, et omal soovil ma ei lahku,» sõnas Kangro. «Seadmeid ei tohi töötajad enam puutuda, sest need müüakse maha,» rääkis ta, hinnates firma varade väärtuseks kuni kaks miljonit krooni.

Üks autoremonditehase endine tippjuht hindas kevadel ettevõtte turuväärtuse 5--7 miljonile kroonile.

Kangro abikaasa sõnul on tema mees üks viimaseid, kes on tehasesse tööle jäänud. «Meie naaber lasti samuti lahti, praegu läks ta tööbüroosse uut tööd otsima,» rääkis ta. «Selge see, et tehas läheb likvideerimisele.»

Otepää autoremonditehases telefonikõnele eile keegi ei vastanud. Varifirmade kaudu tehase omanik Ain Kelus on mobiiltelefoni numbri ära vahetanud, ka Pilti ega Kukke ei õnnestunud eile kätte saada.

Autoremonditehase eelmine peadirektor ja nõukogu esimees Kalle Merisalu hakkas 1998. aasta teisel poolel firma töötajatelt aktsiaid kokku ostma, misjärel müüs need offshore-firmale Franksen & Co, kes müüs need omakorda edasi riiulifirmale OÜ Virtual Reality, millele kuulub vähemalt kolmveerand autoremonditehasest. Virtual Reality esindajad on Kalle Pilt ja Ain Kelus. Kelus on eelnevalt kinnitanud, et tema on vaid autoremonditehase tuumikinvestori majandusnõustaja. Samas kinnitab mitu asjaga kursis olevat isikut, et tegelik kontroll tehase üle kuulub Kelusele.

Otepää autoremonditehase eelmise aasta käive oli üle 9 miljoni krooni, enne vallandamislainet töötas ettevõttes ligi 80 inimest.

Pindi-poistega on väidetavalt seotud mitme suure ettevõtte pankrot. Nende finantsskeemide tõttu jäi Hüvitusfond 1998. aastal ligi 360 miljoni suurusesse kahjumisse. Pankrotti on läinud Pindi-poiste kahtlaste tehingute tõttu Maapank, Eesti üks suuremaid kalatööstusettevõtteid AS Viru Rand ning Valga õmblusettevõtte AS Walko.

Mitmesuguste tehingute puhul on koos tegutsenud endine Maapanga investeeringute juht ja Walko nõukogu liige Ain Kelus, Erastamise Usaldusfondi juht ja Hüvitusfondi juhatuse liige Andres Männart, endine Walko tegevjuht ja Otepää autoremonditehase juht Kalle Pilt, endine Maapanga finantsdivisjoni juht Ahti Aho ning Walko erastanud ASi Vepsit omanik Andres Lõhmus.

Hetkel kuum