18. august 1999 kell 22:00

E.O.S.-i transiit langes nädalaga poole võrra

«Esimese kahe nädala jooksul Venemaalt eksporditava kütuse tugev langus tuntavat mõju ei omanud, ent nüüd on ekspordipiiranguid juba tunda,» ütles AS-i E.O.S. juhatuse esimees Arnout Lugtmeijer.

Viimase nelja-viie päeva jooksul on Lugtmeijeri sõnul E.O.S.-i läbiva kütuse maht kahanenud 20 000 tonnilt päevas umbes 10 000 tonnile.

«Me oleme isegi praeguse mahu juures valmis täitma oma aastaplaani, mis on neli miljonit tonni,» märkis Lugtmeijer. «Hetkeseisuga oleme veel kasumis.»

Lugtmeijeri hinnangul võib tulevikus olukord pisut paraneda, ent kindlate prognooside tegemisest ta hoidus. «Väga raske on ennustada, mida Venemaa energeetikaministeerium teeb ja otsustab,» lisas ta.

Venemaaga seotud äritegevuses tuleb Lugtmeijeri sõnul juba eelnevalt arvestada sellega, et lisaks headele perioodidele tuleb kokku puutuda ka vähem kasumlike aegadega.

E.O.S hangib kütteõli Venemaa Kiri?i, Jaroslavli ja Rjazani naftatehastest.

Eesti suurimal kütusetransiidifirmal Pakterminal seiskus Venemaa naftaekspordi piirangute tõttu eelmisel nädalal kaheks päevaks raskete kütuste vedu täiesti.

Venemaa energeetikaministeerium teatas augusti alguses otsusest piirata naftaeksporti, et leevendada sisemaist energiakriisi.

1. augustil hakkas kehtima ka valitsuse määrus, mille kohaselt naftatöötlejad peavad tõestama, et nad on täitnud kohustused sisemaiste tarbijate ees, enne kui neil lubatakse oma toodangut eksportida. Piirangud kehtivad detsembri alguseni.

Spetsialistide prognoosi kohaselt vähenevad Vene naftasektori eksporditulud seeläbi umbes 170--180 miljoni dollari võrra kuus, mis annab omakorda hoobi riigieelarve tuludele. Venemaa otsus viis tõusule ka maailmaturu naftahinnad.

Autor: BNS

Hetkel kuum