Indrek Kald • 18. august 1999 kell 22:00

Sonera võitlus Eesti Telefoniga on vähemalt selleks korraks läbi

Eesti Telefonist (ET) odavamaid kaugekõnesid pakkunud Supertel jäi vähemalt esialgu Eesti riigile alla. Supertelile oma liine ja numbreid rentinud OÜ Artamix pidi teede- ja sideministeeriumi poolt juulis ET-le tehtud ettekirjutuse kohaselt lepingu Superteliga üles ütlema. Vastasel korral oleks ET tõkestanud Artamixil täielikult liinide ja numbrite kasutamise.

Artamixi ja Superteli koostöö on huvitav ühe nüansi poolest. Nimelt juhib Artamixi juht Andres Peets ka sidefirmat Reveko. Pool Revekost kuulub omakorda Eesti Telekomi suurosanikule Soome Sonerale. Nii selgub, et Sonera pakkus Artamixi ja Superteli kaudu Eestis konkurentsi oma teisele tütarfirmale Eesti Telefonile. Septembris peaks konkurentsi tekkimise küsimus senisele Eesti sideturu monopolile Superteli nõudel kohtus arutlusele tulema.

Uudiseid on oodata ka Eesti sidefirmade tööst Lätis-Leedus. Levicom soovib konkureerida Lätis uuesti GSMi litsentsile. Suure meediakära saatel jäid nad 1996. aasta kevadel juba kättevõidetud litsentsist ilma. Üheks põhjuseks oli see, et LatGSMiga oli seotud hilisem peaminister Vilis Kri?topans ning otsuse taga kahtlustati huvide konflikti.

Lisaks plaanib Levicom tänavu novembris ka Leedus oma mobiilivõrgu püsti panna. GSM 1800 litsentsi said nad mullu sügisel.

Juuli

Radiolinja Eesti andis Tallinnas käiku kaks esimest GSM 1800 võrgu tugijaama.

1. juuli

Kaugekõnede teenust pakkuv Supertel Eesti OÜ kaebas kohtusse teede- ja sideministri määruse Eestis nende tegevuse lõpetamise kohta.

2. juuli

Konjunktuuriinstituudi avaldatud küsitluse andmetel pöördub teises kvartalis langustendentsi näidanud Eesti info-tehnoloogiaturg tõusule.

6. juuli

Eesti Telefoni teatel tekitavad võltsitud telefonikaarte kasutavad vangid neile aastas miljoneid kroone kahju.

15. juuli

Unineti Andmeside sai tänavu esimese kuue kuuga neli korda rohkem kliente kui mullu samal ajal. Poolaasta lõpuks oli neil 6700 klienti.

Sideamet nõudis Eesti Telefonilt Interneti kaudu odavaid kaugekõnesid pakkuva Supertel Eesti teenindusnumbrite sulgemist.

19. juuli

Eesti pangad teatasid, et neil on kokku ligi 90 000 telefonipanga klienti.

20. juuli

Optiva Pank hakkas esimese pangana Balti riikides pakkuma pangateenuseid mobiili SMS-lühisõnumi abil.

23. juuli

Äripäev teatas, et selle aasta teises kvartalis oli Eestis enimmüüdud mobiiltelefoniks Nokia 5110.

Levicom teatas kavatsusest kandideerida Lätis välja antavale kolmandale mobiilside litsentsile. Kunagi Levicom võitis selle konkursi, kuid jäi ikkagi litsentsist ilma.

Levicom kavatseb oma GSM 1800 mobiilsidevõrgu Leedus käivitada tänavu novembris.

Hetkel kuum