22. august 1999 kell 22:00

Kas peate Ühinenud Meiereide tegevust taunimisväärseks?

Nii riigi kui ka Eesti kauba maine on tugevalt kahjustatud. Ehk see Euroopa Liidu pool asjal polegi nii oluline kui see, et Venemaaga, meie suurima turuga, on asjad lörri aetud ning juba palju aastaid tagasi. Meenutagem juhtumit, kus Peterburi turult avastati väga halva kvaliteediga või Eesti ettevõtte pakendis, mis aga aeti Vene ärimeeste süüks, et nood on pakendi järele teinud. See juhtum näitab, et tegelikult on tarbijaid alt veetud juba hulk aega.

Ühinenud Meiereid ei ole ainus, kes sellega tegeleb -- olen saanud ka kaudset infot, et Pärnu kandis valmistas üks ettevõtja spetsiaalselt või ja rasva segamise masinaid piimakombinaatidele -- vähem või rohkem puudutab see ka teisi kombinaate. Ilmselt on see ammuilma teada olnud ka kontrollijatel.

Mehed on oma maine ja ärivõimalused ise ära rikkunud, aga sellega ka meie toorainetootjate võimalused. Sellises olukorras on meie põllumajandustootjal töötada ja koguni laenu võtta millegi tootmiseks absoluutselt mõttetu.

Miks peaks Ühinenud Meiereide tegevuse hukka mõistma? Sellal, kui oli võimalus, ostis firma odavat võid ja tegi sellest hapukoort ning müüs Venemaale maha, teenides sellelt raha, mida investeeris tootmisse. Kui oleme deklareerinud, et oleme vaba ja liberaalne riik, ei saa me samas öelda, et eelistame ainult kodumaist toodangut. Seni, kuni me pole vastu võtnud Euroopa Liidu ühtset põllumajanduspoliitikat, on variserlik süüdistada Ühinenud Meiereisid või mis tahes muud ettevõtet, et ta kasutab meetodeid, mis aitavad tal ellu jääda. Saadud raha investeeritakse ju ettevõttesse, et viia tootmine euronõuetele vastavaks.

Ma ei ütle, et Ühinenud Meiereides on kõik alati korras olnud, loomulikult mitte -- see on turumajandusele ülemineku aeg, Eesti kapitalist alles kasvab. See vana komme -- probleemist mööda hiilimiseks aetakse tülli töötlejad ja tootjad -- ei vii meid kuskile. Küsimus tuleb valitsuse tasemel lahendada. Kui Eesti valitsus maksaks Ühinenud Meiereidele eksporditoetust, ostaks ta kindlasti piima meie tootjatelt.

Riigil tuleb odavam maksta töötlejale eksporditoetusi, et see saaks piimatootjale maksta korralikku kokkuostuhinda, kui hakata mõne aja pärast maksma sotsiaaltoetusi põllumajandustöötajale.

Hetkel kuum