Indrek Kald • 8. september 1999 kell 22:00

Nikoni digikaamera konkurentidest kiirem

Nikon Coolpix 950 on sel aastal maailmas enim auhindu võitnud digitaalne kompaktkaamera. Tema parim omadus on pildistamise kiirus.

Nikon Coolpix 950 resolutsioon on 1600x1200 pikselit, mis tähendab, et foto kvaliteet on sama hea, kui tavalisele kinofilmile tehtud pilt. Kaamera pööratavat liugobjektiivi saab keerata mistahes nurga alla ja nii ei pea kaamerat pildistamise ajal hoidma silmade kõrgusel, vaid pilti saab kadreerida nagu tavalise videokaameraga.

Uue Nikoniga saab teha järjestikvõtteid kiirusega 1,5 kaadrit sekundis ja salvestada puhvermällu 10kaadriline seeria. Piltide talletamiseks kasutab digikaamera vahetatavaid mälukaarte, milliseid on saadaval mahtuvusega kuni 64 MB (mahutab 11--1600 pilti sõltuvalt pildi kvaliteedist). Kaameraga on komplektis 8MB kaart, millele mahub 8--32 pilti. Failid salvestatakse tif- või jpg-formaadina.

Lisaseadmete korral on võimalik töötada stuudiovälkudega, pildistada makrovõtteid alates kahest sentimeetrist, ühendada kaamera mikroskoopidega ja teha 360kraadiseid panoraamvõtteid.

Nikon Coolpix 950-l on suur valik kasutaja poolt valitavaid menüüsid. Kaamera menüüs on võimalik täpsele automaatikale lisaks määrata käsitsi valget balanssi, mõõtmise rezhiimi, võtte kiirust, lisada või vähendada tonaalsust ja kontrasti, pildistada must-valges rezhiimis, määrata erinevaid lisavarustusobjektiive, teha katalooge. Viimane tähendab seda, et erineva temaatikaga fotod saab juba pildistamise ajal sorteerida eri kaustadesse. Samuti saab muuta menüü keelt, ekraani heledust jms.

Digitaalkaamera võimaldab kontrollida tulemust kohe pärast pildistamist, ebaõnnestumise korral saab sama kaadrit uuesti pildistada või seda elektrooniliselt parandada. Digipildi külgede suhe erineb tavalisest 35mm filmist, digipildi mõõtmed on 10x13,3 cm. Pildi väljatrükkimiseks võib osta väikese fotoprinteri või kasutada arvutiga ühendatud värviprinterit. Enamik digikaameraid töötavad ka videokaamerana.

Eelmisel aastal müüdi Eestis 72 digikaamerat, Soomes seevastu 8000 ja USAs üle miljoni.

Hetkel kuum