Toomas Truuverk • 26. september 1999 kell 22:00

Telekomi aktsia liigub vastuvoolu

Tallinna börs avanes reede hommikul närvilises kauplemises ja juhtaktsiate hinnad libisesid kiirelt allapoole. Kuigi pärast esimest kauplemistundi olukord börsil rahunes, lõpetas turg päeva valdavalt miinuspoolel.

ÄP indeks lõpetas päeva valitsenud meeleolu eiravalt aga hoopis plussis -- 301,57 punktil. Põhjuseks oli Tallinna börsi raskekaallase Telekomi aktsia vaikne kosumine. Ülemöödunud nädalal paari suure fondihalduri poolt alla müüdud Telekomi aktsia hind on viimased kuus päeva liikunud tõususuunas. Arvestades aga ülejäänud turu nõrkust, ei maksa hetkel veel ennatlike järeldusi trendi pöördumisest teha.

Nagu mitmel korral ka varem mainitud, sõltub Eesti aktsiaindeksite liikumine suures osas välisinvestorite meeleolust ja vaatamata Telekomi aktsia kosumisele, on Ida-Euroopa aktsiaturud endiselt ebapopulaarsed.

Põhinimekirja aktsiatest sattus nädala lõpus kõige suurema löögi alla Ühispanga aktsia, mis jäi ilma teda viimased paar kuud pinnal hoidnud strateegilise investori, Rootsi panga SEB ostuhuvist. Huvitav on nüüd jälgida, mis tasemelt turg panga aktsiat tegelikult hindab.

Rääkides Tallinna börsi võimalikest arengutest, on määrav, millisena prognoosivad investorid Eesti majanduskeskkonna arenguid lähiajal. Valida tuleb eksisteerivate riskide ja potentsiaali vahel. On selge, et kui statistika hakkab andma üha tugevamaid signaale majanduskasvust, peaks see vähehaaval kallutama investorite hetkel valdava huvi intressitoodete järgi üha enam ka omandiväärtpaberitele. Arvata võib, et see nihe toimub veel sel aastal, et olla valmis osalema tulumaksureformist ja tärkavast majanduskasvust tekkiva tulu jagamiseks.

Hetkel kuum