Kristina Traks • 28. september 1999 kell 22:00

Hansapank võtab ette kalatööstuse

Hansapanga kalaprojekti käigus võetakse tähelepanu alla AS Viru Rand, AS Hiiu Kaluri gruppi kuuluvad ettevõtted ja AS Astarta.

Hansapank loob kalasektorisse sisenemisega pretsedendi, sest varem on pangad sekkunud vaid üksikute ettevõtete juhtimisse, nagu näiteks TV1 või Pennu.

«Hetkesituatsioon surub meid nii käituma,» ütles Hansapanga krediididirektor Aivar Rehe. «Käib normaalne töö, et pank saaks ettevõtetest raha tagasi.»

Rehe sõnul pole pangal kavas luua kalaettevõtete haldamiseks n-ö kaladivisjoni, vaid neid ettevõtteid jälgitakse kui sektorit tervikuna. Kui suur summa Hansapangal probleemsetest kalatööstustest saada on, ei nõustunud Rehe ütlema.

Pärast pankrotistumist Hiiu Kaluri omandusse läinud Läätsa kalatööstus võlgneb Hansapangale umbes 30 miljonit krooni. Samas suurusjärgus laen on ka Hiiu Kaluril endal. Pankroti üle elanud Viru Rannas on Hansapangal koos ettevõtte ostmise kuludega kinni 130 miljonit krooni. Viru Ranna viieliikmelises pankrotitoimkonnas esindavad Hansapanka kolm inimest.

Nii Viru Rand kui Läätsa praegu töötavad ning tervikuna on kalasektor toibumas Venemaa turu möödunudsügisesest kokkukukkumisest. Hiiu Kaluri finantsdirektor Urmas Reimann ütles, et Venemaa kriis tingis vajaduse pikendada laenude tagasimaksmist, kuid maksepuhkust praegu pole. «Oleme tööle saanud ka Läätsa kalatööstuse laenud,» ütles ta. «Need Läätsa laenud, mis veel suvel tundusid lootusetud, töötavad praegu normaalselt.»

ASi Viru Kalatööstus (endine Viru Rand) peadirektor Agu Laanemets ütles, et Venemaa ja Ukraina turul läheb ettevõttel müük praegu hästi ja kalakonservide hinnad tõusevad. «Me ei suuda praegu nii palju toota, kui küsitakse,» ütles Laanemets. Veel enne aasta lõppu käivitab Viru kalatööstus Purtse konservitsehhi, mis on üle aasta tööta seisnud.

«Kalatööstuste ühendamise idee on hea,» kommenteeris Hansapanga kava Kalaliidu tegevdirektor Valdur Noormägi. «Praegu käib tööstuste vahel pidev üksteisele jala tahapanemine, mida meie partnerid oma huvides ära kasutavad.»

Noormägi sõnul on Hansapanga kava laenude kättesaamiseks ainus võimalus kalatööstustelt üldse mingit raha kätte saada. «Kui lasta niisama minna, siis nad oma laene tagasi ei saa,» sõnas Noormägi.

Agu Laanemets ütles, et ta pole laenudega hädasolevate kalatööstuste ühendamisest teadlik, kuid selline mõte on tervitatav.

«Meie ekspordivõime kasvaks, kui saaksime sortimendi tehaste vahel ära jagada,» rääkis Laanemets. «Iga tehas toodaks ühte kindlat toodet.»

Hiiu Kaluri tütarettevõtte ASi Dagotar peadirektor Üllar Pöial ütles, et panga käitumine on loogiline.

Tallinna Tehnikaülikooli professor ja endine majandusminister Jaak Leimann ütles, et on õige, kui pank võtab kalatööstuste juhtimise enda kätte. «Loomulikult on selline olukord ajutine, kuid kalatööstusele tervikuna mõjub ühinemine hästi,» ütles Leimann. «Kalatööstustes oleks otstarbekas teha tootearendust, samuti saaksid nad koos suuremaid koguseid eksportida.»

Hetkel kuum