ÄP fototoimetus • 11 oktoober 1999

Ühe keelu 13 tõlgendust

Ainult Rootsis on alkoholi- ja tubakatoodete müük Euroopa Liidu piires reisijatele täielikult lõpetatud. Kreekas seevastu jätkub elu suures osas vanaviisi, näitab uurimus, kus 15 liikmesriigist on välja jäänud vaid Itaalia ja Luksemburg.

Rootsi maksuvaba kaubanduse eksperdi Yngve Bia sõnul on tax-free firmade käive viimasel kahel kuul kahanenud 30--40%. See tähendab, et turult on igal kuul pärast maksuvaba kaubanduse keelu jõustumist kadunud ligi pool miljardit Rootsi krooni.

«Paljud Euroopa lennuväljad sõltuvad müüjatelt saadavatest kontsessioonituludest. Edaspidi suurendatakse lennufirmade jaoks maandumistasusid,» ütles Yngve Bia.

«Ja varem või hiljem kajastub see hinnatõus ka summades, mida reisijatel maksta tuleb,» jätkas ta.

Kuid hoolimata sellest, et maksuvabade kaupade müük ELi piires reisijatele on keelatud, on ELi lennuväljad praegu probleemi väga erinevalt lahendanud.

Mõnes riigis jätkub müük nagu varem, kohati samade, kohati kõrgemate hindadega. Mõnel pool kasutatakse kahesugust hinnasüsteemi -- madalam maksuvaba hind väljaspool ELi piire reisijatele ning teine kõrgem duty-paid-price ELi piires.

Peale selle on mitu lennufirmat hakanud sisse ostma odavaid madalalt maksustatud kaupu väljastpoolt Euroopa Liitu, mida siis reisijatele edasi müüakse. Paljud ostavad kaupu Kanaari saartelt ja ladustavad neid siis Hispaanias või Kreekas, kus alkoholi- ja tubakamaksud on suhteliselt madalamad.

Tekkinud kaose lahendamiseks püüab maksuvaba kaubanduse lobby-grupp Brüsselis läbi suruda uut kontseptsiooni espace voyageur ehk reisijate ala. Ettevõtted tahavad, et EL määraks igal lennuväljal eraldi tsooni, kus kehtiksid spetsiaalsed reeglid ning kus tubaka- ja alkoholifirmadel oleks võimalus oma toodangut tarnida madalama hinnaga kui muudesse müügikohtadesse.

Autor: ÄP

Hetkel kuum