Kaja Koovit • 4. november 1999 kell 22:00

Pangad peletavad väikeinvestorid turult

«See on sulaselge röövimine päise päeva ajal,» ütles majandusministeeriumi haldus- ja finantsosakonna juhataja asetäitja, investor Kalev Pikaru, kes peab Hansapangale aastas loovutama 600 krooni selle eest, et tal on väärtpaberiarve ja sellel väärtpaberid.

Sularaha hoidmisel on mul võimalik valida, kas maksta pangale või koguda raha sukasäärde, väärtpaberite hoidmisel ma valida ei saa ja olen sundseisus, rääkis Pikaru.

«See on hullem monopol kui Eesti Telefon,» lausus Harju Elektri juhatuse liige ja aktsionär Lembit Libe ning lisas, et praeguse olukorra juures kaob igasugune mõte väikeinvestoritel börsile investeerida. Kui veel tehinguid tahad teha, peavad summad olema väga suured, et mingit kasu saada, lisas ta. Börsiaktsiate ostu- või müügitehingult tuleb Hansapangas maksta minimaalselt 195 krooni.

Tallinna väärtpaberibörsi juhatuse esimees Gert Tiivas tunnistas, et kahjuks ei ole pankade hinnapoliitika olnud väikeinvestorite suhtes soosiv ja püütakse orienteeruda rohkem suurtele klientidele. «Pangad ei väärtusta väikeinvestoreid ja pärast kurdetakse, et väärtpaberiturul on väike aktiivsus,» lausus ta.

«Tädi Maali, kes ostis avalikust müügist 46 Saku õlletehase aktsiat, peab hakkama selle lõbu eest peale maksma,» märkis ta.

Kommertspankade kehtestatud väärtpaberikonto hooldustasu sõltub arvel olevate väärtpaberite turuväärtusest. Mida suurem on väärtus, seda rohkem tuleb nende hoidmise eest maksta. Samuti on teenustasud suuremad, kui lisaks Eesti aktsiatele on kontol välisriikide väärtpabereid. Soome Merita Nordbankeni hinnakirja järgi maksab kohalike väärtpaberite hoidmine pangas 40 marka ehk ligikaudu 105 krooni aastas. Välisaktsiate omamise eest tuleb Soomeski rohkem maksta.

Liivia Timo?ina Ühispangast kinnitas, et teenustasud ei ole põhjendamatult kõrged ja väärtpaberiarved ei ole odavad asjad. Tarkvara ja andmebaas on kallis lõbu ning ka tühjade kontode eest tuleb EVK-le maksta, lisas ta. Võtame aluseks EVK hinnakirja, arvestame turuolukorda ehk seda, mida teevad teised pangad ning vaatame, et me kahjumisse ei jääks, selgitas Timo?ina väärtpaberiarvete hooldustasude kujunemist. Kui me mujal ei teeni, siis katame kulud hooldustasude arvel, möönis ta.

Hansapangalt ei õnnestunud Äripäeval eile väärtpaberiarvete hinnakujunemisele kommentaari saada.

Hetkel kuum