Kaja Koovit • 8 november 1999

USA dollar läheb aasta lõpuks odavamaks

Reede õhtuks oma viimase dekaadi kõrgeima, 15,03kroonise taseme saavutanud dollari kurss oli eile kella poole viieks tõusnud 15,07 kroonile. Eesti Panga ametliku kursi järgi maksis dollar eile 15,02 krooni.

«Dollari kursi liikumine lähipäevadel on otseselt seotud Microsofti juhtumiga,» lausus investeerimispanga Abn Amro rahvusvaheliste valuutaturgude analüüsi osakonna juhataja Tony Norfield eile hommikul uudisteagentuurile Reuters. Microsofti mõju avaldub Dow languses, mis omakorda mõjutab dollari kurssi, rääkis Norfield.

Kauplemispäeva alguses langesid aktsiahinnad USAs 0,4 protsenti.

Viimasel ajal on aktsia- ja valuutaturud liikunud käsikäes, mistõttu dollari kurss võib mõnevõrra langeda, kuid peaks lähinädalatel siiski jääma 15 krooni tasemele, lausus Optiva Panga valuutadiiler Jaak Otspere.

Ameerika börsi avamine määrab dollari edasise saatuse vähemalt lühiajalises perspektiivis, ütles Ühispanga valuutaturgude osakonna juhataja Ülle Mathiesen.

«Kui Ameerika turg Microsofti mõjul langeb, võiks ka dollar nõrgeneda ning euro tugevneda,» lausus Mathiesen.

Tehnilistele näitajatele tuginedes prognoosis Mathiesen dollarile lähinädalatel tõusu kuni 15,3 kroonini.

USA majandus ei ole vaatamata pikemat aega kestnud prognoosidele näidanud mingeid ülekuumenemise märke, samas kui Euroopas oodati suuremat kasvu, rääkis Hansapanga valuutadiiler Darius Gecevicius.

Otspere sõnul mõjutavad dollari kurssi aasta lõpus mitmed tegurid. Ühelt poolt toetab dollarit sajandivahetus, sest tavapäraselt paigutatakse raha suuremate sündmuste ja vapustuste korral turvalisematesse valuutadesse, nagu ?veitsi frank ja Ühendriikide dollar. Teiselt poolt on karta, et suuremad tegijad likvideerivad oma pikemaid positsioone, mis peaksid kursile mõjuma negatiivselt.

Analüütikute hinnangul peaks dollar aastavahetuseks nõrgenema isegi kuni 14,5 krooni tasemele.

Krediidipanga valuutadiiler Margus Kluge lausus, et dollari kurss saab uue langussurve juhul, kui USA keskpank (Fed) tõstab järgmisel nädalal intressimäärasid.

Kuigi otsest mõju Ameerika turul Eesti turule ei tohiks olla, on kaudne mõju kahjuks olemas ning aktsiahinnad Tallinna börsil võivad veelgi langeda, möönis Hansa Investmentsi peaanalüütik Toomas Reisenbuk. Eile langesid aktsiahinnad Tallinna börsil ligi 2,7 protsenti ja börsiindeks Talse peatus 92,6 punkti tasemel.

«Kui mujal maailmas turg langeb, siis meil langeb palju, ja kui mujal turg tõuseb, siis meil langeb vähe,» iseloomustas Reisenbuk välisturgude mõju kohalikule väärtpaberiturule. Eile langesid aktsiahinnad Tallinna börsil ligi 2,7 protsenti ja börsiindeks Talse peatus 92,6 punkti tasemel.

Vt. ka Dollari kurss sõltub lähiajal Microsoftist

Hetkel kuum