Tõnis Oja • 30. november 1999 kell 22:00

Tollivormistus läheb kulukamaks

Eesti Pank fikseeris eile ametlikuks dollari kursiks 15,48329 krooni, mis on uus kõigi aegade kõrgeim ametlik kurss. Rekordtasemetel on ka teised dollariga seotud valuutad (näiteks Läti latt ja Leedu litt). Eilsed Eesti Panga kursid on olulised seepärast, et need saavad olema valuutakursid, mida kasutatakse tollivormistamisel detsembrikuu jooksul. Seega imporditava kauba iga dollari kohta tuleb maksta käibemaksu detsembris 10 senti rohkem kui novembris.

Valuutaturgudel oli euro kurss eile kõikuv. Suurbritannia naela suhtes kerkis ühisraha eile 1,2% võrrelduna möödunud nädalal püstitatud ajaloo madalaima kursiga. Turul tekkisid kohe spekulatsioonid, et peasüüdlane on Euroopa rahaliidu üks keskpanku (Saksamaa Riigipank). Samas lisati, et kauplemisel oli kommertseesmärk, mitte interventsioon.

Interventsiooni suhtes tuli üleeile õhtul ja eile rahustavaid kommentaare Euroopa keskpanga kõrgetelt ametnikelt eesotsas panga president Wim Duisenbergiga. Euroopa keskpankade süsteemil on valuutakursside mõjutamiseks vahendeid kokku 239 mld dollari väärtuses.

Esmaspäeval alustas uut interventsiooniseeriat Jaapani Pank.

Hetkel kuum