6. detsember 1999 kell 22:00

Seaduslik tarkvara on alati tõendatav

OEM tootel ei olegi lõppkasutaja litsentsilepingut ehk EULAt. Legaalsust tõestab hologrammiga Certificate of Authency (COA, autentsussertifikaat).

Microsofti tarkvaral, mis on erinevatel aegadel toodetud, on ka erinevaid variante litsentsilepingust. Osadel OEM toodetel on tõepoolest olnud olemas ka EULA. Pärast 1996. aastat ostetud OEM toodetel tõendab legaalsust Certificate of Authency, mille tunnusteks on reljeefne trükk, peitepilt logol, hologrammiriba ja vesimärk.

Ei ole. Kui see tarkvara on tehtud legaalsete arendusvahenditega (Delphi, Fox, jne), siis probleeme ei ole.

Sellise mängu koostaja võiks teha Help-menüüsse punkti About..., kus ta märgib ära enda kui mängu valmistaja ja ka selle, et toode on vabavara. Kui sellist märget kuskil pole, siis võib selle lugeda ka piraattarkvaraks, kuna ei õnnestu tuvastada, mis õigused kasutajal sellele mängule on.

Sellisest müüjast ma aru ei saa -- mis mõtet on arendada raamatupidamistarkvara, kui selle kasutamist autor kuidagi ei reguleeri? Legaalsust tõendab sellisel juhul tarkvara ostuarve.

Siin on vahe sees -- kas programm laaditakse kellegi kodulehelt, kes pakub tasuliste programmide piraatversioone või mõnelt tuntult aadressilt, nt www.tucows. com, kus jagatakse seaduslikke versioone. Pole mõtet öelda, et tõesti ei teadnud, et Adobe Illustrator on tasuline programm. Kui laaditakse programme, tasub uurida, kas tegu on tasulise või vabavaraga. Sellist infot saab ka programmi käivitamisel litsentsilepingust (mille soovitan võimaluse korral välja trükkida) või Help-menüüst.

Siin tõestab legaalsust jällegi tarkvara ostuarve. Samuti peaks iga programmi ostmisel ka ostjalt litsentsi või müügilepingut küsima.

Sellise programmi puhul võiks teha koopia selle firma kodulehelt, kust programmi ostsite -- siis, kui olete sinna ostu sooritamiseks enda rekvisiidid ära märkinud -- ja võtta lisaks väljavõte pangast kaarditehingu kohta.

Kunagi ei maksa juuksekarva lõhki ajada. Litsentseerimisel samuti mitte. Ikkagi on vaja tõestada, et tarkvara on legaalne.

Tuleks teha koopia MOLP litsentsidest ja lisaks blanketi peal väljavõte, kui mitu litsentsi on eraldatud konkreetsele filiaalile.

Autor: Pilkku Aasma

Hetkel kuum