Kristi Malmberg • 7. detsember 1999 kell 22:00

Uus omanik müüb TV1 edasi

LHV ostis telejaama endale kuuluvate firmade OÜ Norex Grupp ja ASi Baltic Holding kaudu. LHV üks omanikke Rain Lõhmus põhjendas ostu sellega, et meedia ja infotehnoloogia on neile üks huvipakkuvamaid sektoreid. Ta ei soovinud veel vastata küsimusele, kas neil on tulevane ostja juba olemas, kuid ei eitanud, et pank kavatseb TV1 aktsiad edasi müüa.

Lõhmus ei soovinud tehingu hinda avalikustada, seda ei teinud ka Ühispanga laenudivisjoni juht Guido Gritsenko. Viimane märkis vaid, et kui kokkuleppeni jõuti, pidid mõlemad pooled tehinguga rahule jääma.

Kui veel kevadel pakkus TV1 juhtkond telejaama hinnaks 90 mln krooni, siis praeguseks on see hind telespetsialistide hinnangul vähemalt poole võrra langenud. Näiteks on TV1-l viimastel kuudel olnud tõsiseid raskusi palga maksmisega.

TV1 võimalike ostjatena on ajakirjanduses spekuleeritud väga paljude nimedega, alates TV3st ja lõpetades Briti telejaamadega.

TV1 senise juhi Vallo Toometi sõnul oli LHV näol tegemist firmaga, kes võttis asja väga tõsiselt ja mõnevõrra mängis kaasa ka asjaolu, et tegemist oli kodumaise investoriga.

TV1 uueks juhatuse esimeheks sai telejaama senine reklaamijuht Rait Killandi, kelle sõnul pole esialgu suuri sisulisi muudatusi oodata. Killandi sõnul võib arvata, et LHV kavatseb telejaama edasi müüa. «Pole küll kuulnud, et nad tahaksid väga televisiooniga tegeleda,» märkis Killandi.

Killandi nentis, et seetõttu on telejaamal järjekordne ooteaeg: kes siis lõplikult nende omanikuks saab. «Siiski on see protsessis üks samm edasi ja võib arvata, et investeerimispangana on LHV parem mahamüüja kui Ühispank, kellele see on ikkagi kõrvaltegevus,» lausus Killandi.

TV1 töötajate edasise saatuse kohta ei osanud Killandi eile veel midagi täpsemat öelda. «Olen öelnud, et parem ei luba midagi,» märkis ta.

Lõhmus kinnitas, et LHV ei kavatse kuidagi sekkuda telejaama igapäevasesse töösse. «Meie oleme aktsiaomanikud, aga ei juhi,» selgitas ta.

Vallo Toometist sai omanikevahetuse järel telejaama nõukogu liige. Killandi hinnangul ei saa seda kuidagi käsitleda kui juhi väljavahetamist, sest strateegiliste otsuste langetamine nõukogus pole sugugi vähemtähtis.

TV1 nõukokku hakkavad peale Toometi kuuluma ka LHV esindajad Taavi Lepmets ja Joel Aasmäe.

TV3 tegevjuht Andres Jõesaar ütles eile, et esialgu on kõnealuse tehingu mõju Eesti telemaastikule veel raske hinnata. «Ainult omanikevahetusest on suurteks muutusteks vähe,» väitis Jõesaar. «Ootame huviga, mis edasi saab.»

TV1 asutasid vennad Andres ja Oleg Sõnajalg, kellelt Ühispank omandas TV1 aktsiad mullu aprillis 5 miljoni kroonise laenu tagatiseks.

Hetkel kuum