Viktoria Korpan • 21. detsember 1999 kell 22:00

Mobiilside tormiline areng jätkub

ASi Eesti Mobiiltelefon juhatuse esimees Peep Aaviksoo ütles eile, et ettevõte kavatseb investeerida järgmisel aastal 400 miljonit krooni.

Praegu on EMT võrguga kaetud 98% Eesti territooriumist ja osa investeeringuid läheb uute mastide ja tugijaamade ehitamiseks nõrga leviga aladele.

Järgmisel aastal toob EMT Eesti turule WAP-süsteemi (Wireless Application Protocol), mis võimaldab mobiiltelefoni vahendusel kasutada informatiivseid teenuseid interneti kaudu.

«WAPi võimaldavad telefonid on veel puudulikud, mitte väga töökindlad,» nentis EMT tehnikadirektor Tõnu Grünberg. Detsembri alguses sõlmis aga Rootsi mobiiltelefonitootja Ericsson juhtiva tarkvaratootja Microsoftiga mobiilitarkvara arendamise lepingu.

EMT võtab 2000. aastal kasutusele positsioneerimisteenuse, mis võimaldab määrata hädaabinumbrile helistanud telefoni asukohta. Selle rakendamine läheb EMT-le maksma ligi 15 miljonit krooni.

Suuruselt teise mobiilsideoperaatori Radiolinja Eesti (RLE) turundusjuhi Andrus Hiiepuu väitel kavatseb RLE investeerida tuleval aastal kuni 200 mln krooni ja tuua samuti turule nii WAP- kui ka teisi infoteenuseid. «WAPi toomine on vältimatu, töötame ka GSM-panganduse ja -kaubanduse suunas,» lausus Hiiepuu.

Radiolinjal oli septembri alguses Eestis 70 500 klienti, ettevõte prognoosib järgmiseks aastaks klientide arvu 60% kasvu. «Järgmised 2-3 aastat tulevad samad tormilised kui viimased 7-8 aastat,» rääkis Hiiepuu.

Q GSMi kaubamärki kasutava ASi Ritabell juhatuse esimees Toomas Peek sõnas, et ettevõtte 2000. aasta investeeringute maht on umbes 312 mln krooni. «Me majandame kahe kuu kaupa ja sõltuvalt sellest, mis toimub turul, mis teevad konkurendid ja mida tahavad meie kliendid, võime investeeringuid suurendada või vähendada,» ütles Peek.

Eestis kasutab mobiiltelefoni 26--27% elanikkonnast ehk 360 500 inimest. Eesti edestab mobiiltelefonide kasutamise poolest Belgiat ja Saksamaad ning on Ida-Euroopas liider.

Vt. ka joonist: Mobiilside klientide arv

Hetkel kuum