Ülo Toomsalu • 17. jaanuar 2000 kell 6:05

Tõnu Osa pettused Balti jaama turuga

Viimsi maa- ja ehitustehingutega kaitsepolitsei huviorbiiti sattunud Aivar Osa ajab kahtlast äri koos oma onupoja Tõnu Osaga, pettusega pandi ühiselt käpp peale ka Balti jaama turule, kirjutab Sõnumileht.

1998. aasta sügisel pöördus Tõnu Osa ASi Talrand poole pakkumisega vahendada Balti jaama turgu haldava ettevõtte 50 protsendi aktsiate müüki.

Oma pakkumise tõsiduse tõestuseks esitas Osa 600 lehel vajalikke pabereid, sealhulgas ASide Jaama Turg ja Balti Jaama Turg dokumendid ning rendilepingud.

Tõnu Osa ettepanekul vormistati Balti jaama turu osaluse ost laenulepinguna. Ajavahemikul novembrist 1998 märtsini 1999 sai Tõnu Osa kokkuleppe alusel ühtekokku 3,42 miljonit krooni, sellest 3,14 miljonit krooni Talrandi käest. Laenu tagatiseks sõlmiti käendusleping ASiga O-Kaubandusgrupp, mille nõukogu liikmeteks olid Tõnu Osa ja tema juriidiline nõustaja Tõnu Tuulas, ning pandileping firmaga Oska Ltd, mille esindajana esines Tõnu Osa. Üheks laenu käendajaks oli Tõnu Osa abikaasa Pille oma majaga.

Märtsis 1999 teatas Tõnu Osa, et Balti jaama turu ostmine ei õnnestunud. Turuhooned olid müüdud hoopis OÜ-le Pasiphae, mille osakud olid omakorda läinud offshore-firma Take Care of Investments Ltd kätte.

Tõnu Osa kirjutas küll alla kohustusele saadud raha tagastada, kuid pole seda seni täies ulatuses teinud.

Kaks miljonit maksis ta tagasi, ehkki kinnitab siiani, et pole mingit raha saanud.

1999. aasta märtsi lõpus pöördus ootamatult Talrandi poole Tõnu Osa onupoeg Aivar Osa, teatades, et hoopis tema on saanud Balti jaama turu omanikuks, ning palub ühtlasi tagastada turu majandustegevusega seotud dokumendid.

Aivar Osa väidab ühtlasi, et Tõnu Osal puudus õigus turu müüki vahendada. Samas on andmeid, et Aivar Osa osaleb otseselt OÜ Pasiphae majandustegevuses, tehes viimase kontole sularahaülekandeid.

Võlasummast ja intressidest kogunenud 4,2 miljoni kroonine nõue Tõnu Osa vastu on praegu Tallinna linnakohtu menetluses.

Üheaegselt Talrandile tehtud pakkumisega pöördus 1999. aasta alguses Aivar Osa ühe erainvestori poole palvega saada laenu Balti jaama turgu haldava ettevõtte aktsiate ostmiseks.

Erainvestor andiski Aivar Osale enam kui 3 miljonit krooni, kuid nagu eelmisegi juhtumi puhul ei saa ta midagi vastu.

Aivar Osa keeldus raha tagastamast ja hakkas hoopis väitma, et aktsiate ostuleping oli rahatu, justkui poleks ta sentigi saanud.

Hetkel kuum