Ülo Toomsalu • 4. mai 2000 kell 6:00

Tallinna Sadama võimsused on ammendumas

Kiire mahtude kasv on ammendamas Tallinna Sadama võimalusi. Tallinna Sadamat läbis tänavu esimese nelja kuuga 9,985 miljonit tonni kaupu, mis on 31,9 protsenti enam kui eelmise aasta samal ajavahemikul, kirjutab Postimees.

Naftatoodete vedu suurenes samal ajal koguni 44,6 protsenti, 6 miljoni tonnini. Eesti suurima naftatransiidifirma Pakterminal juhatuse esimehe Raivo Vare sõnul oli hüppeline naftatransiidi kasv tingitud eeskätt 7. aprilli Venemaa naftatoodete eksporditariifide tõusust ja kõrgetest kütuste maailmaturu hindadest. 'Esimene kvartal oli kõigi aegade intensiivsem kuu naftavedudele,' märkis Vare. 'Nüüd mahud vaikselt langevad ning uut elavnemist on taas oodata tõenäoliselt sügisel. Vene masinavärk on nii aeglane, et oluliselt mahud enne juunit tõenäoliselt ei lange.'

Vare sõnul on pea täielikult seiskunud Vene diislikütuste vedu ning peagi lõpeb ka bensiini transiit, samas on pidevalt kasvamas masuudi transiidikogused.

Naftatoodete kõrval on tänavu oluliselt suurenenud ka Tallinna Sadamat läbivate teiste kaubarühmade mahud - konteinervedude mahud on kasvanud 21 protsenti ja puistlast 18,4 protsenti.

'Ei usu, et järgnevatel kuudel oleks karta erilisi langusi,' nentis Tallinna Sadama juhatuse esimees Riho Rasmann.

Kui mullu teenindas Tallinna Sadam 26,4 miljonit tonni kaupu, siis tänavu ületatakse tõenäoliselt 30 miljoni tonni piir. 'See on konservatiivne prognoos,' rõhutas Rasmann.

Viimaste aastate pidev mahtude kasv on ammendamas Eesti peamise sadama - Muuga võimalusi. 'Nii meie kui ka mitmed teised operaatorid on olnud seetõttu sunnitud mitmetest tellimustest loobuma,' rääkis Raivo Vare.

'Muuga võimalused on ammendumas,' kinnitas Rasmann. 'Mahtusid võimaldaks suurendada kas lossimise efektiivsuse tõus või kaide ja terminalide laiendus.'

Tallinna Sadama juhatus on nõukogule esitanud sadama arengukava, milles nähakse ette praeguse summaarse kaide 3,7 kilomeetri pikkuse suurendamist kuni ühe kilomeetri võrra.

Hetkel kuum