Inno Tähismaa • 11. mai 2000 kell 15:14

Väino Sarnet: Eesti Raudtee erastamisele pole alternatiivi

Eesti Raudtee erastamisele pole alternatiivi, kirjutab homses Äripäevas avaldatavas kommentaaris riigikantselei avaliku halduse büroo juhataja Väino Sarnet.

Peamiste põhjustena toob ta välja riigipoolsete investeeringute asendamise erainvesteeringutega, avaliku sektori vähendamise, majandusotsuste depolitiseerimise ja Eesti Raudtee efektiivsuse tõstmise.

Sarnet põhjendab erastamise viisi (müüa 66% strateegilisele investorile) sellega, et investoril oleks piisav võimalus ja huvi ettevõtte arendamiseks. Valitsuse otsus jätta raudteealune maa riigi omandisse annab riigile võimaluse hoonestusõiguse kaudu seada investorile pikaajalisi tingimusi.

Sarnet väidab, et erastamislepingu, aktsionäride lepingu ja hoonestusõiguse ning raudteeseaduse kaudu jääb riigil piisav kontroll äriühingu ja tema eraomaniku üle.

Sarnet ütles, et riik saab monopoolse ettevõtte puhul kontrollida ja reguleerida ka hindu. Operaatortitele on kavas hakata õigusi jagama enampakkumisel, mida korraldatakse igal aastal. Seejuures suurendatakse järkjärgult läbilaskevõime osa.

Pikemalt loe homsest Äripäevast.

Hetkel kuum