Kaido Einama • 16. oktoober 2000 kell 14:59

Pillesaar: Tallinna kattev raadiointernet veel hüpoteetiline idee

'See, et Helmeses selline internetilahendus oma kontorites töötab ja et hulk investoreid on aktiivset huvi üles näidanud vähemalt esialgu veel hüpoteetilise Tallinnat katva võrgu osas, ei tähenda veel, et me seda ette võtame,' kommenteeris Jaan Pillesaar ETA uudist Tallinna rajatava võimaliku raadiointerneti kohta.

Innovatiivsel firmal on paralleelselt töös mitmed innovatiivsed projektid, lisas Pillesaar. Projekti järgi kaetaks Tallinn raadiovõrguga, mis läheks maksma 300 miljonit krooni ja lubaks kõigil kasutada mobiilivõrgule sarnanevat raadiointerneti võrku nii kontoris kui väljaspool. Selleks tuleks allinna püstitada ligi 500 raadiovõrgu tugijaama.

'Avalike arvutivõrkude toimimine on ühest küljest sarnane GSM võrgule, selles osas et saab sülearvutiga samamoodi nagu mobiiltelefoniga yhest võrgust teise üle minna ilma tööd katkestamata,' kirjeldas Pillesaar võimalikku rajatavat võrku, 'sealjuures ühendus võrguga on teistele kättesaamatu, täiesti turvaline ning pealtkuulamisvaba. Ühenduse aega saab mõõta ja selle eest arve saata, täpselt nagu GSMiga.'

Avalik raadiovõrgu kiirus on kasutades ka praegu Eestis müüdavat raadiovõrgu tehnikat mitu korda suurem kui GSMi tänastel ja tulevastel tehnoloogiatel (UMTS kiirus on 2 Mbit/s, raadiovõrgu tehnoloogial kuni 11 Mbit/s). Avaliku raadiovõrgu puuduseks on väiksem levipiirkond, mis tüüpiliselt ulatub tugijaamast hoone lähiümbrusesse, aga mitte kaugemale.

'Aga vaevalt keegi soovib mööda tänavat käies sülearvutiga töötada, nii et see ei ole kuigi suur probleem,' lisas Pillesaar.

Hetkel kuum