Ülo Toomsalu • 6. november 2000 kell 6:33

PM: Voitka-kaubad jäägu poodi

Aastaid metsas redutanud legendaarsete vendade ema Helju Voitka soov saada ettevõtjatelt Voitkade nime kasutamise eest hüvitust, on inimlikult mõistetav ja põhjendatud, kuid juriidiliselt keeruline ja kaheldava tulemusega, sest vennad Voitkad ei ole oma nime kaubamärgina registreerinud, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Kaup on müüdud, ettevõtjatel raha taskus, kuid hüvituse nõudmine võib keeruliseks kujuneda isegi osavate advokaatide käes, sest seadus isikunime ei kaitse.

Üks võimalus ettevõtjate juriidiliselt tõenäoliselt korrektsele omavolile vastu astuda on ummistada registreerijad kaubamärgitaotlustega. Sel juhul on iga inimene, kelle nimi vähegi hinnas, sunnitud maksma ametnikele selle eest, et tema nime ei seostataks suvaliste kaupadega.

Ent on ka teine, märksa parem võimalus väljendada oma suhtumist võõra nime kuritarvitajatesse. Meil on võimalus neid kaupu mitte osta. Avalik põlgus on alatule ettevõtjale palju valusam löök kui pikk kohtuvaidlus võõra nime loata kasutamise üle.

Hetkel kuum