Sirje Niitra • 22. november 2000 kell 22:00

Sponsorid nõuavad selgust rahaasjades

?Tean hulka potentsiaalseid sponsoreid, kes on täna mures ega tea, kas olümpialiikumist edasi toetada,? ütles olümpiamängudelt medaliga naasnud judoka Indrek Pertelson. Ta soovib teada, mis on saanud sponsorraha majandamiseks loodud olümpiafondist ja mis teenust osutab Eesti Sporditurunduse OÜ.

Sportlastele on Pertelsoni sõnul jäänud segaseks EOK suhted Sporditurundusega, millelt on EOK juhid Pertelsoni väitel otsustanud tuleval aastal osta 700 000 krooni eest teenust. Sporditurunduse OÜ kuulub Havera gruppi, mis osutab teenust ka kohvifirmale Paulig, kus EOK president Tiit Nuudi peab tegevjuhi ametit.

Pertelson kinnitas, et tal pole midagi Nuudi kui isiku vastu, kuid tema hinnangul on organisatsiooni juhitud ebaprofessionaalselt ja sportlaste ettepanekuid arvestamata. Üheks näiteks toob ta Adidase väljavahetamise vahetult enne olümpiamänge Fila vastu, mis ei suutnud aga tippsportlase hinnangul isegi mitte rahuldaval tasemel rõivastust pakkuda.

EOK ühe peasponsori Pfizer Eesti omanik Reet Volkmann ütles, et tal kahju, et olümpiaga kaasnenud suur rõõm on pingetega asendunud. ?Ärinaisena tean, et kui parimad tegijad avaldavad umbusaldust, on juhtimisega midagi lahti,? märkis ta.

Volkmanni sõnul ei kipu EOK president ka sponsoritega eriti suhtlema. Ehkki firma on valmis olümpialiikumist edaspidigi toetama, pole EOK koostööprojekti seni pakkunud, kurtis ta. Kõige selle tulemusel on ravimifirma omanik otsustanud edaspidi EOK asemel otse sportlasi toetada.

Telenor Media direktor Mart Sule avaldas imestust selle üle, et EOK on oma tulevased peasponsorid juba välja valinud. ?Ka meie oleks valmis olnud maksma vähemalt kaks ja pool miljonit krooni, aga täna ei tea me sedagi, mis tingimustel sponsoreid valiti,? selgitas ta. Sponsorite väljavalimine tuli üllatusena ka Statoil Eesti turundusjuhile Hede Kerstin Luigele. Kaheksa aastat EOK kuldsponsoriks olnud kütusefirma soovib Luige väitel seda tegevust jätkata. ?Sportlaste rahulolematust on halb kuulda ja see jätab olümpiakomiteele paratamatult halva varju,? märkis ta.

EOK finantstoimkonda kuuluva Andres Lipstoki hinnangul on selle organisatsiooni rahaasjad piisavalt läbipaistvad ja Nuudi oma ülesannetega hästi hakkama saanud. Samas leidis ta, et eelarve võiks olla paremini lahti kirjutatud, sportlased aga info hankimises ise aktiivsemad.

EOK tänase juhi Tiit Nuudi sõnul on sponsorid rahastanud komitee igapäevast tegevust ja programme, peaaegu kogu riigilt tulnud raha on läinud aga olümpial esinenud sportlaste teotamiseks. ?Minu arust on selle raha kasutamine isegi väga läbipaistev,? leidis ta. Olümpiafondi kohta ütles Nuudi, et see likvideeriti, et hoida kokku halduskulusid ja kõik sponsorsummad laekuvad nüüd EOK-le. Sporditurundusele eelarves Nuudi väitel raha eraldatud ei ole, küll aga on varem see firma abistanud komiteed turundusprogrammide väljatöötamisel. ?Ehk mõtles Pertelson Tippspordi Uuringute keskust, mis sai meie kaudu riigilt 700 000 krooni spordimeditsiini alasteks uuringuteks?? küsis ta.

Hetkel kuum