Priit Harik • 11. detsember 2000 kell 22:00

Vargakindel automakk ohustab rahakotti

Lisaks automakkide esipaneelide vargustele on järjest sagedamad ka ilma paneelita makikorpuste vargused. Varasteks pole enam elukutselised pikanäpumehed, vaid nende ?kannupoisid? ? narkomaanid. Narkarist makivaras ei hooli sellest, milline automakk ette jääb, ära viiakse kõik näppu sattuv.

Pätte õhutab vargusele ka teadmine, et enamik autojuhte ei viitsi oma maki esipaneeli kaasas tassida. Mobiiltelefoni, pihuarvutit ja rahakotti taskus kandev ärimees eelistab riskida ja jätta eemaldatav esipaneel kindalaekasse, auto uksesahtlisse või panna see lihtsalt esiistme alla. Suur võimalus saada täiskomplektne ?sõjasaak? muudab varga jultunuks ja paneb ta tegutsema ka päevaajal ning tunnistajate silmade all.

Autostereosüsteemide müügi ja paigaldusega tegeleva Sateen ASi juhataja Olavi Bleieri sõnul pole mõtet erilisi turvasüsteeme maki kinnitamiseks muretseda. ?Klaas lüüakse niikuinii katki, makk viiakse ka ära,? ütleb ta.

?Kasutades erikinnitusi, lõhutakse ka armatuurlaud. Nii võib maki turvamine tuua kümneid tuhandeid kroone lisakulutusi,? toob Bleier hirmuäratava näite.

Amserv Auto varuosade müügidirektori Teet Rüütma sõnul ei armasta vargad tehase poolt autodesse sisseehitatud stereosüsteeme. ?Siiani pole üheltki meie kliendilt tehasemakki varastatud,? väidab ta. Põhjuseks loeb Rüütma varaste haridustaset. ?Auto kompuutersüsteemiga ühendatud makiga pole vargal midagi peale hakata, müüa seda ei õnnestu,? selgitab Rüütma.

Politseiameti pressibüroo juhataja Indrek Raudjala andmetel oli üheksa kuuga registreeritud juba 5600 sõidukist toime pandud vargust. Suurema osa neist põhjustas autosse jäetud makipaneel, mobiiltelefon või muu isiklik ese. Autost varguse avastamise protsent on kõige madalam ? umbes kümme.

Autosse ei murta sisse, kui terve makk on armatuurist eemaldatud. Kõigile makitüüpidele on võimalik paigaldada sahtel, millest saab makikorpuse välja tõsta. Selline turvalisuse suurendamine on kahjuks vaid teoreetiline võimalus, teades, et isegi esipaneeli kaasaskandmine on enamikule meist vastuvõtmatu.

Gemini autoalarme müüva Nempe OÜ müügijuht Hillar Tamme ei näe vajadust raha kulutada ka erilistele alarmseadetele. ?Autoalarm on alarmeeriv, aga mitte kaitsev,? lausub Tamme.

?Täiendava salongianduri ostmist odavale alarmile pean õigustatuks. Küll pole mõtet osta andurit, mis aktiveerib alarmi, kui keegi autole liiga lähedale tuleb. See sekund-paar, mille võrra alarm varem tööle hakkab, ei sega varast ega anna autoomanikule midagi,? selgitab Tamme. ?Samas on sellist alarmi kasutades tagatud auto pidev üürgamine, kui pargitakse vanalinna või suurtesse parklatesse,? nendib ta.

Hetkel kuum