Väinu Rozental • 20. detsember 2000 kell 22:00

Sangar tahab Läti sõjaväe vormiriidesse panna

Sangar, mis on Läti kaitsejõudude ohvitseridele õmmelnud päevasärke kolm aastat, loodab saada endale kohustuse riietada kogu Läti kaitsevägi. Järgmise aasta teises pooles korraldab Läti kaitsevägi riigihankekonkursi, millest Sangar võtab kindlasti osa, kinnitas Kallas.

Kallase sõnul on Läti kaitsejõud võtnud Sangaris valmistatud ohvitseride päevasärkide tehnilised andmed aluseks ning koostanud armee riietusele kvaliteedinõuded. ?Seega etaloniks on võetud Sangari kvaliteetne särk,? rõhutas Kallas.

?Kui Sangar saab õiguse riietada kogu Läti kaitsevägi, moodustaks see umbes 5 protsenti meie kogutoodangu mahust,? jättis Kallas täpsustamata, kui palju vormiriietust Läti armee vajab. ?Tootmismahust olulisem on meie jaoks kogemus luua toode koos kliendiga,? lisas Kallas.

Sõjaväe riietusel on peamisteks nõueteks puhastatavus ja kortsumatus. Näiteks sõjaväelase päevasärk peab tavalisest päevasärgist neli-viis korda rohkem pesusid vastu pidama.

Oktoobris saatis Sangar Lätti esimese katsepartii sõduri vormiriietuse komplektidega, mis koosnevad välivormist, pükstest, jopedest ja muust. Näidised on valmistatud Itaaliast pärinevast kangast.

Kuigi Sangari pakkumused ohvitseride päevasärkide riigihankekonkurssidel on olnud alati konkurentidest kõrgema hinnaga, on Läti kaitsevägi ometi eelistanud Sangari kaubamärki. ?Läti kaitsejõudude ohvitserid rõhutasid, et nende kaitsestruktuuridel ei jätku raha odavate, ent ebakvaliteetsete rõivaste ostmiseks,? rääkis Kallas.

Kallase sõnul on Läti ohvitseridest saanud ka Sangari muude toodete austajad. Kallase andmeil on viis kuud tagasi Riia kesklinnas MOLSKi kaubanduskeskuses avatud Sangari 230 ruutmeetri suuruse firmakaupluse käive kasvanud 2,8 korda. Viiendik ostjaist on ohvitserid, täpsustas Kallas.

?Mul on hea meel, et Sangaril läheb hästi ka Lätis,? ütles Eesti kaitsejõudude peastaabi avalike suhete teenistuse ülem Peeter Tali. ?Ka Eesti ohvitseridel on iga päev Sangaris valmistatud päevasärk seljas.?

Muud vormirõivad on Tali sõnul tellitud erinevatelt firmadelt. ?Võimalikult rohkem on üritatud kasutada kodumaist toodangut,? lisas Tali.

Sangari eelmise aasta konsolideeritud käive oli 101,2 miljonit krooni ja kasum 2,2 miljonit krooni. Tänavuseks konsolideeritud käibeks oodatakse 106 miljonit krooni ja kasumiks 4,5 miljonit krooni.

Sangari suurimad koostööpartnerid päevasärkide osas on Rootsi firmad Eaton ja Stenströms.

Kaks ja pool aastat tagasi ostis Sangar ASi Walthemstorm aktsiad ning omandas sisuliselt Valga endise õmblusvabriku Walko, mis nüüd jätkab ASi Sangar Valga Vabrik nime all.

Valgas toodetakse pealisrõivaid, millest tuntuim on Rootsi firma Peak Perfomance?i kaubamärk. Selle aasta suvel sai Sangar Valga Vabrik rahvusvaheliselt tunnustatud Goretexi tehnoloogia litsentsi, mis lubab ettevõttel kasutada eriliselt töödeldud kangaid.

Sangari suuromanikule OÜ-le Alfred Seif kuulub 49,8, ASile Suprema Securities 15 aktsiatest. Ülejäänud aktsiate omanikud on ligi 300 Sangari endist või praegust töötajat. OÜ Alfred Seif ainuomanik on Sangari omaaegne juht Jüri Kraft.

Hetkel kuum