Hullu lehma tõbi ei taha Euroopas taltuda

ÄP 12. jaanuar 2001, 00:00

Sel nädalal astusid Saksamaal ametist tagasi põllumajandusminister Karl-Heinz Funke ja tervishoiuminister Andrea Fischer. Põhjuseks oli suutmatus toime tulla riigis leviva lehmahullusega. Seejuures on Saksamaal avastatud ainult kümmekond lehmahullusjuhtumit, Prantsusmaal aga üle tuhande ja Portugalis üle saja, rääkimata Suurbritanniast, kus haigeid loomi on olnud kümneid tuhandeid. Detsembris ilmnes esimene lehmahullusjuhtum Hispaanias ja nüüd teatati selle avastamisest Taanis.

Et riiki lehmahullustõve põhjustatud kriisist välja tuua, on Saksamaa valitsus lubanud läbi viia põhjaliku põllumajandusreformi ja testida ka lambaid, kellelt lehmahullustõbi alguse sai.

Euroopa Liit keelustas lehmahulluse vastu võitlemiseks 5. detsembril looma- ja kondijahu kasutamise loomasöödana ja nõudis riskirühma kuuluvate miljonite enam kui 30 kuu vanuste lehmade testimist, milleks kulutatakse 940 miljonit krooni.

Zürichi ülikoolis töötav Itaalia professor Adriano Aguzzi nimetab kehtestatud loomade testimise reegleid ebapiisavaks. Parim viis tarbijaid haiguse eest kaitsta on kõrvaldada haigete kudede sattumine toiduahelasse, rõhutas ta.

Seni on lehmahullusest tõenäoliselt tingitud Creutzfeldt-Jacobi tõppe surnud Suurbritannias üle 80 inimese ja Prantsusmaal kaks inimest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing