Eesti välisminister toetab föderaalset Euroopat

ÄP 06. veebruar 2001, 00:00

Kõneldes eile sealsamas Humboldti ülikoolis, kus Saksa välisminister Joschka Fischer visandas üheksa kuud tagasi ?isikliku visiooni? föderaalsest Euroopast, ütles Ilves, et näeb kurikuulsas F-mudelis pigem levinud kartustele ?lahendust kui põhjust nende tekkeks?.

Ilvese sõnul on euroskeptikute peamised hirmud seotud superriigiga, mis kaotavat rahvusriigid ja riikliku suveräänsuse. Süveneb tundmine, et kodanikel on järjest vähem võimalust olulistes otsustes kaasa rääkida. Tingitud on see Ilvese sõnul sellest, et ühine valuuta, ühine kaitse- ja julgeolekupoliitika jne on ELi ühisotsused viinud valdkondadesse, mis traditsiooniliselt on olnud riigi ja selle kodanike pärusmaaks.

See nõuab ELi praeguse mudeli edasiarendamist, ütles Ilves, et tagada oluliste otsuste läbipaistvus ja arusaadavus liidu kodanikele. Välisminister tõi eeskujuks 18. sajandi Ameerika, mille ees seisid samasugused probleemid kui Euroopas praegu: kuidas tasakaalustada väikeste ja suurte osariikide huvid, kuidas jaotada pädevus.

Ilvese nägemuse järgi on parim viis kodanike kaasamiseks tugevdada Euroopa Parlamenti ning anda sellele samasugune seadusandja roll nagu praegustel rahvusriikide parlamentidel. Nii suurte kui väikeste riikide paremaks esindamiseks peaks parlament olema kahekojaline, leiab Ilves, jagades sellega Joschka Fischeri seisukohta.

Eriarvamusel on Ilves ELi presidendi valimise osas. Erinevalt Fischerist, kes pooldas rahva valitud presidenti, peab Ilves paremaks USA omaaegsete föderalistide nõudmist, mille järgi presidendi pidid heaks kiitma vähemalt pooled osariigid. Sellega on esindatud laiemad huvid.

Ka leiab Ilves, et Euroopa vajab põhiseadust, mis ei tähenda automaatselt superriiki, vaid on vajalik dokument määratlemaks kodanike ja ELi institutsioonide õigusi ja kohustusi.

Eraldi käsitles välisminister oma kõnes praeguste liikmesriikide eelarvamust kandidaatriikide vastu Ida-Euroopast, mis peab muutuma, et mitte ohtu seada kogu laienemisprotsessi õnnestumist, ütles Ilves.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing