Mustamäele tuleb Räniorg

Kalev Kallemets 13. veebruar 2001, 00:00

TTÜ Innovatsioonikeskuse tegevdirektor Raivo Tamkivi räägib, et tehnoloogiainkubaatori selgroog, AS Tehnoloogiaküla hakkab omama ja haldama kinnisvara, pakkuma kvaliteetset infoühendust ja teisi tehnilisi lahendusi. Teine firma, AS Tehnoloogiapark hakkaks tegelema teadus- ja uuringutulemuste kommertsialiseerimisega: turunduse, nõustamise, riskikapitali meelitamise ja rahvusvahelise suhtlemisega.

TTÜ Innovatsioonikeskusel on valmis tehnoloogiapargi äriplaan, millega on tutvunud Norra tehnoloogiaparkidesse investeeriv poolriiklik fond SIVA. See võimas fond on laiendamas oma tegevust lähipiirkondades, sealhulgas Baltimaades.

Peaminister Mart Laari nõuniku Linnar Viigi nägemuse kohaselt mahub Eestisse kaks teadusparki: üks Tartusse, mis tegeleks genoloogia-, ökoloogia- ja bioloogiaalase arendustööga, ning Tallinn oleks siis Räniorg, kus rõhk on tarkvara, kommunikatsioonide ja materjalitehnoloogia valdkonna teaduslike avastuste realiseerimisel tootmises.

ASi Tehnoloogiaküla aktsiapakett peaks olema asutamisel 50 miljonit krooni. Selleks on Tamkivi sõnul olemas põhimõtteline heakskiit nii majandusminister Mihkel Pärnojalt, kelle sisend peaks olema kinnisvara, Tallinna abilinnapea Ivar Virkuselt ja TTÜ rektorilt Andres Keevallikult.

Kuna juriidilist isikut veel pole, ei ole võetud kontakti ka pankadega. Küll on Tamkivi konsulteerinud Trigoni ja Crescoga ning nende kaudu Euroopa riskikapitalistidega, nagu Speed Ventures. Speed Venturesi Soome juht Perti Jussila oleks enam kui õnnelik, kui Eestis leiduks professionaalne ja originaalne idee, mida riskikapitaliga finantseerida.

Tehnoloogiaküla vajadusteks on riigile kuuluval maal Küberneetikainstituudi ümbruses vaja lammutada viie aasta jooksul ca 5000 ruutmeetrit vananenud pindu ning rajada ca 10 000 ruutmeetrit kvaliteetseid uurimistööpindu. Kolme aastaga tuleks Tamkivi äriplaani kohaselt investeerida 72 miljonit krooni infrastruktuuri.

Arco Vara hindaja ja analüütik Martin Ots peab eraldi kinnisvaraettevõtet ja projekti ennast väga tervitatavaks. ?Kas Arco Vara hakkab sellega tegelema, sõltub palju sellest, kui palju lisaväärtust nendes ruumides toodetakse ning kui edukalt suudetakse teadusmahukaid lahendusi turustada,? ütles Ots.

Ober Hausi tegevdirektorit Hindrek Leppsalu kinnisvaraprojekti kui tahes ilus nimi ei huvita. ?Samas juhul kui rendipindadel on piisavalt hea täituvus ehk tehnoloogiafirmade koondumisest tekiks mingi efekt, siis oleksime huvitatud,? ütles Leppsalu.

Tallinna Tehnikaülikooli rektor Andres Keevallik on õnnelik, et Eesti poliitiline eliit on lõpuks ometi aru saanud, et tehnoloogiline haridus on oluline. ?Tallinna Tehnikaülikool on võrreldes Tartu Ülikooliga proportsionaalselt kümnetes kordades alafinantseeritud,? kurdab rektor.

Uhkusega nimetab rektor, et tehnikaülikooli vilistlased on kõik Eesti ettevõtlusliidrid: Toomas Luman, Indrek Neivelt, Ain Hanschmidt, Jüri Mõis. Optimismi ammutab Keevallik aga Mart Laari sõnavõttudest ja lubadustest.

Eelmisel suvel andis Paidesse teaduspargi rajamise ideest teada AS Rationel. Nüüdseks on turundusdirektori Richard Dobruse sõnul idee muutunud palju konkreetsemaks, selgeks tehtud ressursid ja asutud otsima ettevõtteid, kes alustaks Mäo risti lähedasel territooriumil oma tegevust.

Raivo Tamkivi juhtis 1992. aastal Tartu Teaduspargi rajamist, on koolitust ja eeskuju saanud Hispaaniast, Iirimaalt ning soomlaste tuntud tehnopargist Otaniemist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing