Peep Sooman • 22. oktoober 2001 kell 22:00

Eestlastest musta tööjõu hulk Soomes suurenenud

Soome tööministeeriumi immigratsiooni ja töölubade osakonna peainspektor Tapani Tuomiharju sõnab, et ehkki statistika selle kohta puudub, on tänavu eestlaste must tööjõud Soomes suurenenud. ?Ehitus on üks, millest räägitakse, lisaks käivad noored täiskasvanud suvel maasikaid korjamas,? rääkis ta. ?Soomes on tööjõukriis, kiusatus lubadeta tööle võtta on suurem,? ütles Tuomiharju.

Tema sõnul on mustalt töötavad inimesed koondunud peamiselt Soome lõunapiirkonda, Helsingisse, Espoosse, Turusse ja Tamperesse, kus on aktiivsem majandustegevus ning ka tööd rohkem.

Tuomiharju sõnul on politsei korraldanud musta tööjõu tabamiseks reide, näiteks ehitusplatsidele. ?Eestlasi pole kerge tabada, esiteks näevad nad välja nagu soomlased, teiseks räägivad nad soome keelt,? lausus ta.

Soome tollil, piirivalveametil, politseil ning ka tööministeeriumil puudub seni selge ülevaade, kui palju eestlasi Soomes ilma loata töötab. ?Jutt käib sadadest, kuid mitte tuhandetest inimestest,? lisas Tuomiharju.

Soome tolliameti järelevalveosakonna ülem Jarmo Orola ütles, et piiril on olnud isegi juhtumeid, kus näiteks tööriistu üle piiri toovad eestlased on tagasi saadetud, kuna on kahtlustatud, et nad lähevad loata tööle. ?Kui asi on veider, informeerime piirivalvet ja lõplik otsus on nende teha,? ütles Orola eestlaste piirilt tagasi saatmise kohta.

Soome piirivalveametist kinnitati Orola juttu. Täpsemaid kommentaare ei olnud eile võimalik Soome piirivalveametilt saada.

Eesti ametkondadel puudub sarnaselt soomlastega ülevaade eestlaste mustast tööjõust välismaal.

Eesti ühe suurema ehitusfirma Skanska EMV juhatuse esimees Jaanus Otsa ütles, et eestlaste tööpõld Soomes peaks juba otsas olema, kuna ehitusbuum Soomes lõppes sellel aastal. ?Eestlased töötasid seal, kuna töölisi ei jätkunud,? sõnas Otsa. ?Isiklikult arvan, et mustalt on eestlasi seal vähe ja Soome majandust see ei mõjuta,? ütles ta. ?Suures koguses must tööjõud tuleks välja, see ei tasu riski, eriti ei tasu see Soomes,? lausus Otsa.

Hetkel kuum