President Rüütel pakub NATOle Saaremaa baase

Inno Tähismaa 25. oktoober 2001, 12:13

President Arnold Rüütel tahab pakkuda NATOle Saaremaa baase, kuna leiab, et mandri saab vaenlane vallutada mõne tunniga, saartele aga pääseb raskemini, kirjutab Eesti Ekspress.

<pilt#ArnoldRuutel.jpg#President Arnold Rüütel.#155#200#0> Tänavu 17. oktoobril külastas Kadriorgu USA Euroopa väekoondise ülemjuhataja asetäitja kindral Carlton W. Fulford. Kindral tutvus Eesti ettevalmistustega NATOsse astumiseks ja kohtus Arnold Rüütli kui Eesti riigikaitse juhiga. Kadriorg koostas sellest memo, mis saadeti laiali riigikaitsega kokku puutuvatele ametkondadele.

Algul kinnitas Rüütel täpselt Eesti ametlikke seisukohti. 'Me püüame iga hinna eest täita need nõudmised, et kaks protsenti sisemajanduse koguproduktist oleksid kaitsekulutused.' Vajaduse korral on Rüütel valmis manitsema kõikide erakondade esindajaid sellest kinni pidama. 'Tahan öelda üksnes häid sõnu valitsusele, kes on ette valmistanud Eesti kaitseväed, et nad saaksid ükspäev NATOsse,' kõneles Rüütel eesti keeles. 'Kuid looduslikke eeldusi ei ole selles taktikas veel kasutatud.'

Nüüd järgnes üllatus, mida Rüütel nimetas 'ekspromptsooviks'. Ta lisas, et ei ole seda veel läbi arutanud ega kooskõlastanud teiste institutsioonidega. Nagu Rüütel ütles, 'põhineb see kogemustel, kunagi taheti seda teha, aga veel ei ole tehtud'.Rüütli isiklik kontseptsioon on saartele süvasadamate rajamine, millele saaksid suured laevad ligi pääseda. Samuti tuleks Saaremaale ehitada võimsatele transpordilennukitele sobiv lennuväli. Nii suudaks Eesti vastu võtta rohkem NATO jõudusid.

'Siis saaks kriisiolukorras kiiresti reageerida ning seda siis mitte mandri-Eesti osas.' Rüütel väljendas kartust, et mandrit on võimalik vallutada mõne tunniga. Saari nii kergesti ei vallutata. Saartelt saaks suunata mujale Eestisse sissisõjaks täiendavaid jõudusid.

Rüütel soovib, et NATO aitaks leida välisinvestoreid, kes rahastaksid uute sadamate ja lennuvälja ehitamist. Valmis objekte saaks tema nägemuses kasutada nii kommerts- kui ka militaareesmärkidel. 'See oleks suurepärane sümbioos,' rõhutas Rüütel.

Kindral Fulford lausus selle peale üksnes, et need on väga targad kommentaarid. Hiljem Eesti kaitseväelastega kohtudes olid ameeriklased teist meelt. 'Presidendi jutt on sõjalis-strateegiliselt täiesti mõttetu.'

Kolmikliidumeelsed valitsusasutused avaldavad Rüütlile ja tema kaaskonnale vaikset vastupanu. Protestimeel on eriti levinud välis- ja kaitseministeeriumis. Nooremad riigiametnikud saadavad sõpradele e-maile Rüütli intervjuudest nopitud kentsakate tsitaatidega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing