Ehitusmaterjalide tootmine kasvab visalt

Enno Rebane 07. november 2001, 00:00

Ehitusmaterjalitootmine ja eksport on tänavu üheksa kuuga olnud suhteliselt tagasihoidlikud, terve aasta lõikes loodetakse siiski saavutada parem tulemus kui eelmisel aastal.

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu kuuluvad ettevõtted müüsid tänavu esimese kolme kvartaliga oma toodangut 1639 miljoni krooni eest (+4 2000. aastaga võrreldes). Ekspordi kasv kolmandas kvartalis aeglustus ? üheksa kuuga on tooteid eksporditud 481 miljoni krooni väärtuses, mis tähendab ainult 4-list kasvu 2000. a. üheksa kuuga võrreldes. Loodetavasti korrigeerib IV kvartal tulemust, sest osade eksportijate puhul on tegu suurte ekspordipartiidega, mistõttu ühe partii teelesaatmine ühe kvartali lõpus või järgmise alguses võib oluliselt mõjutada kvartali eksporditulemust.

Rõõmustavam on väike siseehitusturu aktiivsuse tõus III kvartalis, eelkõige raudbetoonkonstruktsioonide ja -toodete tootjaile, sest tänu just kolmanda kvartali tulemusele jõuti nende materjalide tootmisega sellel aastal esmakordselt plussi eelmise aasta sama ajavahemikuga võrreldes ka koduturul.

Kui aeg-ajalt võib ajakirjandusest lugeda väiteid ehitusmaterjalide hinnatõusust ja sellega kaasnevast ehituse kallinemisest, siis tegelikkuses (samuti Statistikaameti andmetele toetudes) võib väita, et just ehitusmaterjalide suhteliselt ühtlane hinnatase on hoidnud kerkimast ehitushinnaindeksit, seejuures indeksist kõrgemat kasvu näitavad nii ehitusmasinate kui tööjõu hind.

Tihe konkurents surub hindu alla ka edaspidi. Seetõttu muutub üha olulisemaks tellija oskus nõuda kvaliteetset ehitamist ja kvaliteetset ehitustoodet.

Kui betoontoodete tootjaid hoidis esimesel poolaastal rahuldaval tasemel just eksport (mis selliste toodete puhul on ebatavaline), siis kolmandas kvartalis müüdi enamik toodangust just Eestis. Suurimat kasvu näitas seinaelementide müük, ulatudes enam kui 40-ni. Plaatelementide kasvu toetas ka suurenenud õõnespaneelide müük, samas kui karkassielementide ja muude mahttoodete müük jäi eelmise aasta tasemele.

Erinevalt betoontoodetest on kaubabetooni tootmine praegu jäänud eelmise aasta tulemusele alla.

Olulise tõusu on teinud müüritise materjalide müük, kus seinamaterjalide turustamine on kasvanud kuuendiku võrra, kusjuures edukad on praktiliselt kõik tootjad (AS Wienerberger, AS Optiroc, AS Columbia-Kivi, AS Silbet), oma esimest toodangut pakkus ka OÜ Aeroc. Uue poorbetoontoodete tootja müügitegevuse käivitamine on olnud vast III kvartali olulisemaks sündmuseks.

Aasta lõpuks ootame seinamaterjalide müügi kasvuks 20. Ka katusematerjalide (metallprofiil, kivitooted) müük on olnud kokkuvõttes edukas, kasvades eelmise aastaga võrreldes 12. Soojustusmaterjalide müügi kasv on olnud tagasihoidlikum, näidates siiski 3-list tõusu.

Loodame 2001. aasta tulemustelt väikest kasvu võrreldes eelmise aastaga. Ettevõtete prognoose kokku liites võiks tulemuseks olla kasv kuni 2, kuid ootan siiski kasvu vähemalt 5.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing