Inno Tähismaa • 29. november 2001 kell 22:00

Lactole tehti pankrotihoiatus

Lactol on piimaliidule tasumata 138 000 krooni eest liikmemakse. Lisaks on Lacto senised juhid firmast lahkunud.

Küll on firma juhatusest lahkunud Sander Kaus ja Randar Tamm, keda asendavad Haidary ise ja Andrei Kobrin.

Inkassofirma Intrum Justitia AS omandas Eesti Piimaliidu nõudeõiguse Lacto ASi vastu põhisummas 138 000 krooni, nõude aluseks on piimaliidu poolt 6. aprillist kuni 1. oktoobrini Lactole esitatud ja tasumata arved.

Intrum Justitia on vastavalt pankrotiseadusele Lactole teatanud, et kui kümne päeva jooksul pole võlga tasutud, esitab inkassofirma piimatööstuse vastu kohtule avalduse pankroti väljakuulutamiseks.

Tänavu mais sulges Lacto juustutehase Hiiumaal Emmastes. Ettevõte on kinnitamata andmetel võlgu paljudele põllumajandusfirmadele.

Ettevõtte raskused algasid möödunud aastal, mil ettevõte langes süüdistuste alla seoses võltsitud päritolu või müümises Euroopa turule ja sellega seotud maksupettustega. Kui varem müüs ettevõte peaaegu kogu toodangu Euroopa Liidu turule, siis tänavu läheb enamik toodangut Araabiamaadesse. Ettevõte lõpetas tootmise Eesti turule.

Lacto võlgneb Hansapangale ligi 150 mln krooni ja maksuametile ligi 10 mln krooni.

Lacto käive on aastaga sulanud peaaegu kümme korda, sest varasema ASi Lacto ligi 300 mln käibe kõrval oli uue tootmisettevõtte ASi Rapla Dairy möödunud aasta käive 34 mln krooni.

?Kirjutage nii,? vastas ASi Rapla Dairy juhatuse liige Kristiina Kibe küsimusele käibe languse kohta. Tema sõnul ei saa ta firma tegevuse ja tausta kohta midagi rääkida. Ettevõtte juhtkond peab praegu nõu ja tuleb välja pressiteatega, kui vajalikuks peab, ütles Kibe.

Kristiina isa, põllumajandusettevõtte OÜ Estonia juht ja ASi Rapla Dairy nõukogu liige Peeter Kibe ütles, et ka tema ei tea ettevõtte kohta muud, kui et selle omanik on Yagub Haidary.

Peeter Kibe ütles, et Rapla Dairy on toomisettevõte ja AS Lacto müügiettevõte, mis müüb Lacto toodangut. Tema sõnul Dairy toodab ja Lacto müüb mitut liiki pulbreid Prantsusmaa kaudu eri turgudele. Kogu toodang läheb ekspordiks.

Aastal 1999 oli Lacto käive äriregistrile esitatud aruande põhjal 279 mln krooni. Aasta käibeprognoos oli 400 mln krooni. Lacto möödunud aasta käibeprognoos oli 1,3 miljardit krooni.

Lacto nõukogu liikme Randar Tamme sõnul on kontserni möödunud aasta netokäive 500 miljonit krooni ja kasum ligikaudu 10 miljonit.

ASi Rapla Dairy käive oli 34 mln krooni. Lacto gruppi kuulub peale Dairy mitu põllumajandusettevõtet, nagu AS Lacto Agro, AS Aravete Agro, OÜ Kabala Agro, Peetri PMÜ, OÜ Vaimastvere Põllumehed ja OÜ Lustivere kokku ligi 6000 lehmaga. OÜ Estonial on koos tütarettevõttega OÜ Sõrandu Farm 2100 lehma.

AS Lacto kaotas võimaluse müüa kaupa Euroopa turule, kui ettevõte jäi möödunud aastal vahele pettusega. Suvel peatasid nn eurokontrollid Rapla Dairy loa müüa kaupa Euroopa Liidus. Nüüd turustab ettevõte kaupa läbi Euroopa kolmandatesse riikidesse.

Hetkel kuum