Rohkem rõhku alternatiivenergeetikale

04. detsember 2001, 00:00

Andres Reimeri artikkel ?Mehed, kes teevad ise elektrit? (ÄP, 26.11.) oli tore! Kahjuks tuli seal välja Eesti Energia (EE) kuri soov lõpetada tulevikus alternatiivenergia tootmine.

Väga kummaline on EE soov jälle tõsta elektrienergia hinda, põhjendusega, et selle tootmine on nii kallis. Samas samas suudavad üksikud muud tootjad toota elektrit millegipärast tunduvalt odavamalt!

Olen osaliselt nõus roheliste väitega, et vee paisutamine põhjustab soostumist ja osaliselt vee roiskumist. Teisalt kahjustab põlevkivist elektri tootmine keskkonda hoopis enam ning samal ajal nõutakse tootjailt tunduvalt väiksemaid saastetasusid, kui need on Euroopas. Sisuliselt tuleb praegu põlevkivi odav elekter kinni Eesti rahva tervise arvelt. Riigile strateegiline tootmisreserv? Mis see on? Mida rohkem on elektrijaamu üle Eesti, seda parem ? seda väiksem on tõenäosus, et ühe väljakukkumisel jääks riik elektrita. Elektrijaamad saab kriisi ajal kas või sõjaväe toel panna elektrit tootma, kuid kui ainsad tootjad ? Narva elektrijaamad ? seisavad, siis on kogu riik pime. Pole lähima 20 aasta jooksul näha, et Narva jaamade kõrvale ilmuks temaga samavõrdne elektritootja.

Kuigi hüdroelektrijaamadega toodetud elekter pole nii kvaliteetne, kui seda on Narvast tulev energia, siis maapiirkondades ei hiilga ka EE elektri kvaliteediga ? kord on pinge liiga madal, kord liiga kõrge.

Ainus, millega nõus oleksin, on see, et seatakse nii EE-le kui teistele elektritootjatele kvaliteedist sõltuv elektri hind. Ja kui EE müüb kehva kvaliteediga elektrit tarbijale, ei saa ta ka keelduda ostmast alternatiivenergiat teistelt tootjatelt. Eesti alternatiivenergia ressurss on sedavõrd väike, et olulisest hinnakahjust EE-le rääkida ei saa.

Mul endal on mõtteis mõlkunud ettepanek valitsusele, et parim monopolivastane seadus elektri (miks mitte ka soojusel) hinnatõusu pidurdamiseks oleks, et see 90 tagasiostukohustus peaks olema kõigil monopolidel. Siis võiksid kombijõujaamad EE-le müüa 90 toodetavast elektrist. See võtaks elektrimüügimonopolidel üsna pea tahtmise tõsta elektri hinda, sest õige pea võib tema piirkonnas selliseid jaamu olla palju. Kombijõujaamade kasuks räägib veel seegi, et paljud neist toodaksid elektri just päeval ? nii tasanduks EE väidetud halb koormusgraafik EE-le soodsamas suunas.

Või on EE-l kahju, et iga viimane sent ei jõua tema tasku?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 12:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing