21. jaanuar 2002 kell 10:19

Majandusministeerium näeb maailmamajanduse surutist

Maailmamajanduse surutise tõttu pole hinnakasvu olulist kiirenemist selle aasta esimesel poolel ette näha, seisab majandusministeeriumi poolt tänaseid statistikaameti andmeid kommenteerivas pressiteates.

Järgneb pressiteate tsiteering:

Hinnakasvule avaldavad survet välisnõudluse madalseis, kütusehindade alanemine, mitmetes olulistes sektorites valitsev oht tootmisvõimsuste alarakendatuse suurenemisele.

Eelmise aasta tööstustoodangu tootjahindade kasv jäi mõnevõrra madalamaks kui 2000. aastal, kuid oli siiski suhteliselt kiire. Aastane inflatsioon tööstuses kokku ulatus ligi 4,5%ni.

Hindade kasv töötlevas tööstuses oli aga võrreldes 2000. aastaga pea poolteist korda aeglasem - ligikaudu 3,6%. Peamiseks inflatsiooniallikaks oli soojusenergia hinnatõus aasta alguses.

Detsembris jäid hinnad tööstuses tervikuna praktiliselt muutumatuks. Esmakordselt eelmise aasta jooksul leidis aset hindade alanemine töötlevas tööstuses. Ligi üheprotsendilist hindade alanemist toetas keskmiselt suurem hindade langus puidutöötlemises, lihatoodete tootmises ja keemiatööstuses. Hinnalangus lihatoodete tootmises on väldanud aga juba septembrikuust alates, olles üheks peamiseks toiduainehindade pidurdumise allikaks.

Aasta lõpp ei toonud üllatusi ka ekspordi- ja impordihindades. Hinnastabiilsus püsis ka detsembris ning alates aprillist on väliskaubandustingimused oluliste muutusteta. Kergele tõusule viisid ekspordihinnaindeksi turbatoodete, tekstiili ning riietusesemete kallinemine, samas jätkasid langust toiduainete hinnad.

Hetkel kuum