Ülo Toomsalu • 27. veebruar 2002 kell 6:15

Kreitzberg ja Kelam jõuavad viimasel hetkel konventi

Euroopa tuleviku konvendi homsel avaistungil ei jää Eesti kohad tühjaks, sest riigikogu juhatus otsustas eile lähetada parlamendi esindajatena Belgiasse keskerakondlase Peeter Kreitzbergi ja isamaaliitlase Tunne Kelami, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Meie sisepoliitiliste nääkluste tõttu oleks riigikogu jäänud esindajateta. Siin tuli lahendus leida,? ütles riigikogu esimees Toomas Savi.

Riigikogu juhatus haaras juhtohjad enda kätte pärast seda, kui konvendi liikmete nimetamine jooksis parlamendis neljandat korda ummikusse.

Seekord käis poliitiline võitlus selle ümber, kas määrata konvendi põhiliikmeks Kelam või rahvaliitlane Janno Reiljan.

Kelami kandidatuuri pakkus välja Mõõdukate kompromissettepanek. Suures saalis kogus aga enam toetust Reiljan, kelle taga seisab lisaks Rahvaliidu poliitikutele ka Keskerakond.

Otsustava hääletuse ajal läks lõhki Reformierakond, kelle liikmete seas oli Mõõdukate ettepaneku pooldajaid ja vastaseid ning neid, kes hääletusnupule ei vajutanud.

Vastasleere püüdis tulutult lepitada istungit juhatanud Savi, kes võttis selleks kaks 15minutilist vaheaega. Eilne hääletus näitas taas ka seda, et opositsioonisaadiku väljaselgitamise küsimuses ei suuda kaksikliit kuidagi koostööd teha.

Riigikogu aseesimehed kohtuvad täna pärastlõunal Brüsselis kõigi teiste Euroopa Liidu liikmesriikide ja kandidaatriikide rahvusparlamentide delegaatidega. Eestit esindab konvendis ka ekspresident Lennart Meri.

Konventi nimetatud Kelam tõstis esile ?Eestile avanenud ajaloolist võimalust võtta täisväärtuslikuna osa Euroopa ühise tuleviku arutelust?.

Kelam uskus, et Eesti erakondi ühendab hoolimata huvide ja eelistuste erinevustest üks soov ? jätkata väärika rahvusriigina. ?Tulevane Euroopa ei ole mitte Euroopa ühisriik, vaid väärikate rahvusriikide föderatsioon,? lausus Kelam.

Hetkel kuum