Jaanus Laugus • 1. aprill 2002 kell 22:00

Laenu võttes tasub alati kaubelda

Laenuvõtmise puhul on üldiselt suhtumine selline, et kui ühest kohast laenu saab, siis pole mõtet rohkem jännata. Krediidiasutused ootavad laenutaotlejaid avasüli. Siiski on mõistlik kulutada pisut aega parimate tingimuste väljaselgitamiseks.

Kinnisvaralaenu taotlemisel tasub kuulata maad kõigis suuremates krediidiasutustes. Selleks tuleks kohtuda erinevate laenu- või liisinguhalduritega või täita laenutaotlus interneti teel mitme panga koduleheküljel. Võimalikke variante turul jagub: Hansapank, Ühispank, Sampo Pank, Nordea Pank jt.

Laenu või liisingut mõjutavad väga erinevad faktorid, kuid enamasti ei ole krediidiasutustel otstarbekas klientidele kohe soodsamaid tingimusi pakkuda. Nende tulu sõltub ju sellest, kui kallilt nad oma raha välja laenavad. Seetõttu on alternatiivsed pakkumised hea relv tingimuste üle läbirääkimistel.

Pärast ringkäiku pankadesse võtab klient aluseks tingimused, mis kujunevad talle sobivaimaks. Siis aga tarvitseb nendega vaid konkurendi poole pöörduda ning ilmselt saab sealt veel parema pakkumise.

Lõpmatuseni pole võimalik seda meetodit järgida, kuid kindlasti võidab klient makstavas intressis, mis kokkuvõttes vähendab tunduvalt tema laenukoormust. Tõenäoliselt õnnestub ka esialgsest madalam krediidilepingu sõlmimise tasu välja kaubelda. (ÄP, 18.03.2002)

Hetkel kuum