29. juuli 2002 kell 9:53

USA energeetikasektoris laene üle 500 miljardi dollari, uued kahjumid õhus

USA ja Euroopa pangad ja võlakirjaomanikud on laenanud umbes 500 mld dollarit USA energeetikasektorile, selgub Financial Times analüüsist.

See number tõstab kartusi, et Enroni skandaali varjus on oodata sektoris uusi suuri laenukahjumeid.

Dynegy <GR#US.DYN> ja Williams <GR#US.WMB>, kelle võlad kokku on üle 20 miljardi dollari, on nende firmade seas, kes võivad minna pankrotti oma elektrikauplemise ja investoriusalduse kriisi tõttu.

Kuigi eelpoolnimetatud firmad hetkel on enim surve all, on kogu sektor löögi all alanenud energiahindade pärast.

Enroni Euroopa elektrikauplemise looja Karl Miller, kes on nüüd hädas energiafirmade konsultant, ütles, et need numbrid alahindavad kogu riski seoses bilansis kajastamata võlgade tõttu. Firmade juhid jätkavad võlgade varjamist kapitaliturgude eest, kandmata neid maha.

Mõned tööstusharu insiderid usuvad, et pankade ja võlakirjaomanike mahakandmised võivad olla suuremad kui WorldCom ja Global Crossingu puhul. Kaks USA telekomi kuulutasid pankroti välja jättes maha 44 miljardit dollarit tasumata võlgu.

US energeetikafirmad laenasid tugevalt 90ndate lõpus saavutamaks edu energeetikasektori dereguleerimisest investeerides infrastruktuuri ja luues energiakauplemisosakondi.

Laenuandjatele meeldis tugev kasumikasv ja firmade poolt väljaöeldud optimistlikud ennustused tulevastest USA energiahindadest.

Seoses energiahindade langusega on nüüd sellised firmad nagu Calpine <GR#US.CPN>, Reliant <GR#US.REI>, Mirant <GR#US.MIR>, Aquila <GR#US.ILA>, El Paso <GR#US.EP>, Duke <GR#US.DUK> ja AES <GR#US.AES> võitlemas pangalaenu saamise pärast, kuna firmade rahavood kuivavad kokku ning teised krediidisaamise allikad on välistatud.

Kõige aktiivsemalt rahastanud sektorit suurpangad Citigroup <GR#US.C> ja JP Morgan Chase <GR#US.JPM>, kes on uurimise all nende rolli pärast Enroni rahastamisel ning Bank of America <GR#US.BAC>.

Hetkel kuum