Virkko Lepassalu • 30. september 2002 kell 13:22

Homme algab heakorrakampaania ?Mets puhtaks?

Homme algab mittetulundusühingu Timur ja Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) üleriigiline metsaaluste heakorrakampaania ?Mets puhtaks?.

Selle eesmärk on pressiteate kinnitusel tõsta inimeste keskkonnateadlikkust ja kutsuda kõiki üles metsi puhtana hoidma.

1.-6. oktoobrini kestev üleriigiline metsaaluste heakorra- ja koristuskampaania ?Mets puhtaks? kulmineerub laupäeval, 5. oktoobril, mil üle-Eestilisest koristusaktsioonist võtab osa rohkem kui 1100 vabatahtlikku.

Aktsioon algab laupäeval kell 10 ja neljatunnise koristustöö käigus puhastatakse metsaaluseid Eesti asulalähedastes metsades.

Kell 11 korraldavad kõik aktsioonist osavõtjad üle Eesti üheminutilise juba traditsiooniliseks muutunud protestiseisaku, et väljendada avalikult hukkamõistu kõikide potentsiaalsete metsareostajate suhtes.

Kampaania ?Mets puhtaks? projektijuht Meelis Muhu ütles, et mittetulundusühing Timur soovib teist korda toimuva kampaaniaga juhtida avalikkuse tähelepanu inimeste jätkuvalt hoolimatule suhtumisele metsaaluste reostamisel. ?Tahame tõsta elanike keskkonnateadlikkust ja koputada inimeste südametunnistusele, et mets on meie kõigi vara ning hindamatu loodusressurss, mille saastamisel hävitame enda igapäevast elukeskkonda,? märkis Muhu.

RMK metsamajanduse direktori Tavo Uuetalu sõnul on inimeste loodusteadlikkuse tõstmine organisatsiooni tegevuse üks eesmärke ja seetõttu otsustas RMK kampaaniat ?Mets puhtaks? jätkata.

?Kahjuks on see tavaline, et pärast metsaaluste puhastamist RMK töötajate poolt on juba mõne aja pärast samas kohas uus prügihunnik, mille tekkimisele aitab inimeste hoolimatuse kõrval kaasa ka nõrk seadusandlik järelevalve ja omavalitsuste tegematajätmised,? lausus Uuetalu. ?Inimeste loodushoidlikku käitumist tuleb pidevalt kasvatada, samuti peaks tõhustama jäätmekäitlusalast järelevalvet riigi tasandil.?

Jäätmeprobleemi tagajärgede likvideerimiseks riigimetsas kulutab RMK sel aastal kokku 1,6 miljonit krooni. Eriti suure reostuskoormuse all kannatab Tallinna ümbrus ning Lääne-Eesti saared, kuid reostusprobleem on terav enamiku suurte linnade ümbruse metsades. RMK arvestuste kohaselt tuleb riigimetsast koristada, sorteerida ja prügilatesse transportida ca 2000 tonni jäätmeid.

Väikeprügilate sulgemised ja pidev jäätmekäitlushindade tõus soodustab prügi omavolilist ladestamist ja võib viia olukorrani, kus metsaaluste heakord veelgi halveneb. Olukorra ennetamiseks ja vältimiseks on MTÜ Timur hinnangul vaja aktiviseerida keskkonnaorganisatsioonide koostööd elanikkonna ja omavalitsustega.

Hetkel kuum