Virkko Lepassalu • 7. november 2002 kell 22:00

Konkurendid võivad Selverit haavata

Tallinna Kaubamajale kuuluva A-Selveri juhataja Urmo Vallneri vahetab välja ettevõtte senine arendusdirektor Ain Taube, sest Vallneri ja ettevõtte nõukogu vaated läksid lahku.

Äkki selgitaksite oma ametist lahkumise tagamaid?

Pikemaajalist strateegiat nägin omanikega ühtemoodi, lühiajalisemates käikudes aga valitsesid meil erimeelsused.

Selveri omanikud on üles ehitanud Norma, taastanud Liviko osakaalu alkoholiturul. Selver on neist suurema potentsiaaliga, ent ka kõige haavatavam.

See tuleneb omakorda konkurentsist kaubandusturul, kuhu on tunginud kontsernid Soomest. Nad võivad lubada enesele näiteks Prisma, Sikupilli ja Rocca Al Mare ostukeskuste peale kokku 36 miljoni kroonist aastakahjumit. Kesko Eesti puhul ka 47 miljoni kroonist kahjumit. Sellises olukorras tahavad omanikud ise otsustustele lähemal seista.

Kas Selveri majandustulemustega on ikka kõik korras?

Jah, Selver on praegu kasumis, ka 2001. aasta majandustulemus oli ootuspärane.

Kui kaua kestab veel kaubanduses turu närviline ümberjagamine, millal olukord stabiliseerub ja kõigil on osad käes?

Väga raske ütelda, see võib kesta veel aastaid. Seni on protsess toimunud suuremates linnades, kuid Tallinnas on näiteks ka Lasnamäe ja Kopli puutumata. Tallinnas on konkurents koondunud Paldiski maantee piirkonda, kus asuvad Kristiine Keskuse Prisma, Selver, Rocca Al Mare Prisma, peatselt avatav Citymarket.

Miks Koplit ja Lasnamäed ei ole märgatud?

Koplis on inimeste ostujõud madal, Lasnamäel pole jälle keskustele soodsaid vabu asukohti.

Võib-olla viivad omanikud Selverist raha välja?

Selle välistan kindla peale.

Millised on raskeimad küsimused, mille lahendamise järglasele maha jätate?

Ma tean muidugi, kus peituvad Selveris keerulised otsustuskohad, kuid konkurentsi tingimustes ei tahaks neid öelda.

Kuidas ikkagi mõista Selveri nõukogu esimehe Andres Järvingu sõnu pressiteates, et me näeme vajadust senisest oluliselt agressiivsema tegutsemise ja arengu järele?

Eks see ole küsimus omanikele. Ma arvan, et meie erimeelsused taanduvad kokkuvõtlikult öeldes erinevale elufilosoofiale.

Kuhu te edasi suundute?

Püüan leida piisavalt ahvatleva uue väljakutse. Olen hariduselt insener, kuid lõpetanud ka diplomaatide kooli. Viimased kaheksa aastat olen töötanud kaubamaja kontsernis, sealhulgas finantsdirektori ja juhatuse liikmena. Viimased poolteist aastat omakorda Selveris.

Olen seega õppinud üldjuhtimist. Organisatsiooni juhtimine on paljuski ühesugune, kui õppida looma motiveerivat keskkonda. Seetõttu vaataksin väljakutseid ka teistelt aladelt.

Olen õnnelik, et mul oli au töötada Eesti ühe teotahtelisema meeskonnaga, kelleta ei oleks Selver see, mis täna.

Hetkel kuum