?Telefon heliseb vahetpidamata, praegugi on teine kõne ootel,? nentis Sanfox Tehnosüsteemide avariinumbril 1688 vastanud Tiina Toikka. Tallinna Abitelefon 1345 on alates 23. detsembrist vastu võtnud 226 kanalisatsiooni- ja veetrasside probleemidega seotud abikõnet, millest enamus saabus pärast 31. detsembrit.
Tiina Toikka sõnul on külmunud torudega suuremas hädas eramud ja vanad puuküttega kortermajad, kuid ka kaasaegsemates korterelamutes esineb probleeme. Torude lahti sulatamine võib aega võtta tunni või ka 4?5 tundi, kuid abi saabumist tuleb praegu oodata mitu päeva ? Sanfox Tehnosüsteemidesse näiteks esmaspäeval helistanu võib abi oodata alles täna-homme.
Tavaliselt tekitavad käreda külmaga probleeme torustikud, mis asuvad ülalpool maa külmumispiiri (70 cm), kulgevad kaevust majja, paiknevad kütmata hoonetes vmt.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ehitusekspertiisibüroo OÜ juhataja Teet Sepaste sõnul kipuvad veetorud ära külmuma majja sissetuleku kohtades, keldrites ja garaa?ides juhul, kui soojusisolatsioon on puudulik või kui pole arvestatud, et tegemist on kütmata ruumiga. Probleeme tekib ka siis, kui maja ümber ehitatakse või osad projekti järgi eluruumideks mõeldud ruumid on veel välja ehitamata ja seega soojustamata.
?Külmumiste sulatamisel ei tohiks mingil juhul kasutada leeklampi ja seda eriti plastiktorude puhul. Proovida võiks puhuri ja soojuskiirguriga, kuid mingit rusikareeglit ja ainuõiget lahendust pole,? teab Sepaste ja lisab, et karkassmaja puhul võib näiteks sooja õhku konstruktsiooni sisse puhuda.
Kui veetorustik on külmunud maa sees ja seda tahetakse lahti kaevata, ei tohiks mingil juhul kasutada raudkangi ega metall-labidat, millega võidakse toru lihtsalt lõhki lüüa. Enne kaevamist tuleks maapind kindlasti üles sulatada. Selleks võib kasutada kuumade sütega tünni. Nii ei peagi vahel trassi enam kogu pikkuses lahti kaevama.
?Lisaks konstruktsioonivigadele eksitakse vahel ka ekspluatatsioonireeglite vastu. Näiteks sätitakse majale, kus aastaringselt ei elata, liiga madal küttere?iim. Nii võib torustik seisva vee korral ka siis ära külmuda, kui hoone sees on soojus väga madalaks reguleeritud. Nii võivad ruumid isegi talutava temperatuuriga olla, kuid välispiirded, kus torud asuvad, on siiski liialt maha jahtunud,? lisab Sepaste.
Ka Tiina Toikka Sanfox Tehnosüsteemidest paneb inimestele südamele, et nad püüaksid majja tulevaid veetorusid pakasega soojas hoida kasvõi puhuri abil, et temperatuur ikka plussi jääks. ?On ka juhuseid, kus päev pärast torude lahti sulatamist saame uue kõne ja selgub, et torud on taas kinni külmunud,? illustreerib Toikka inimeste hoolimatust ilmeka näitega.
Et torude külmumist ennetada, tuleb torustik korralikult isoleerida või kasutada elektrilist küttekaablit, mida võib paigaldada nii toru ümber või selle sisse ning mille tööd reguleerib termostaat.
Toru sisse paigaldamiseks on mõeldud spetsiaalne küttekaabel erivõimsusega 9 või 10 W/m ning selle pealmine isolatsioonikiht on materjalist, mis ei halvenda joogivee kvaliteeti. Torude peale paigaldatava küttekaabli võimsus meetri kohta ei tohiks ületada 10 vatti.