Üks vähestest Euroopa Liidu tollidega seotud valdkondadest, kus ka Eesti ettevõtja saab oma ettepanekutega ise kaasa lüüa, on tollimaksude peatamine.
Anne-Lii Lillbok Tolliametist selgitas tänasel Kaubandus-Tööstuskoja seminaril, et tollimaksupeatamisi teatud kaupadele saavad algatada iga Euroopa Liidu liikmesriigi ettevõtted ise. Alates järgmise aasta maist avaneb see võimalus seega ka Eesti ärimeestele. Selleks peab ärimees aga suutma põhjendada, et teda huvitavat kaupa ei toodeta või ei leidu üheski teises Euroopa Liidus ja seda ei ole võimalik saada kolmandates riikides, kellega Euroopa Liit on sõlminud sooduskokkulepped. Sel juhul tuleb ettevõttel vormistada spetsiaalne taotlus.
?Liikmesriik, kui ta leiab, et taotlus on põhjendatud, edastab selle edasi ELi Maksustamise ja Tolli Peadirektoraat, DG TAXUDile. Seal käivad koos erialade spetsialistid, kes arutavad kas taotlus on efektiivne ja ei tee EL turule kahju. Positiivse seisukoha puhul kehtestab selle maksupeatamise EL Nõukogu,? kirjeldas Lillbok nõutavat bürokraatiat. Minimaalselt võtab see 9 kuud.
?Sellist rohelist teed aga tavaliselt ei ole, sest selgub, et ikka mingist lepinguga hõlmatud riigist on võimalik seda kaupa saada või mõnes Euroopa liikmesriigis ikka mingi tootmine toimub,? märkis Lillbok. ?Sageli küsitakse lisainformatsiooni.?
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kui aga taotlus õnnestub, siis saavad maksupeatamisest tekkinud tollimaksumäära rakendada kõik ettevõtted kõikides liikmesriikides, mitte ainult protsessialgataja.
Hetkel on kehtivaid maksupeatamisi Euroopa Liidus umbes tuhat. Põllumajandussektorile ligi 60. Enim, ehk 400, on maksupeatamisi keemiasektoril.
Aastas esitatakse praegusel ajal sadakond uut taotlust, teadis Lillbok.