ÄP fototoimetus • 20. november 2003 kell 22:00

Farmaatsiatehase väikeaktsionäride protest

Tallinna Farmaatsiatehase AS allakirjutanud väikeaktsionäride arvates ei kajasta 10. novembril 2003 toimunud ettevõtte aktsionäride üldkoosolekul vastu võetud otsused legaalselt vähemusaktsionäride tegelikku tahet, sest Grindeksi ettepanekule farmaatsiatehase Grindeksile müüdavate litsentside hinna kärpimiseks saadi vajalikud poolthääled tänu ühele aktsionärile.

Selle ühe aktsionäri aktsiad olid kantud Hansabanka Clients?i kontole, kus asuvad ka Grindeksi aktsiad. Ettepanekute vastu hääletas 40 väikeaktsionäri enam kui 84 000 häälega, mis esindas üle 6,7 protsendi aktsiakapitalist. 5-6- miljonilist aastast puhast rahavoogu genereerivad tabletitootmise litsentsid müüdi 13 miljoni krooni eest.

Meil on põhjust arvata, et konto Hansabank Clients aktsiatega hääletanud nn "väikeaktsionär" oli tegelikult enamusaktsionäri ja tehinguga seotud osapoolega Grindeks kooskõlastatult tegutsev aktsionär. Äriseadustiku § 303 ?Hääleõiguse piiramine? järgi aktsionär ei või hääletada, kui otsustatakse tema vabastamist kohustustest või vastutusest, tema vastu nõude esitamist või tema ja aktsiaseltsi vahel tehingu tegemist ja selles nõudes või tehingus aktsiaseltsi esindaja määramist. Sama ?väikeaktsionär? hääletas Grindeksi ettepanekute poolt ka 25. juulil 2003 toimunud Tallinna Farmaatsiatehase aktsionäride üldkoosolekul. Kui siis oli tema häälte arv veel 62 500, siis viimasel koosolekul juba 150 000. Grindeks sai teada, et väikeaktsionärid plaanivad ettepanekute vastu hääletada ja kandis vahetult enne koosolekut oma arvelt varifirmale aktsiaid juurde. Koosoleku päeval, 10. novembril müüs Grindeks varifirmale 26 500 farmaatsiatehase aktsiat. Sellega vähenes Grindeksi osalus Tallinna Farmaatsiatehases allapoole Riia börsile teatatud tasemest 76,8 protsenti tasemele 74,68 protsenti. Avalikult on teada, et Grindeks omab osa Tallinna Farmaatsiatehase aktsiaid läbi Hansabank Clients konto, sest selleta ei oleks 76,8-protsendiline osalus matemaatiliselt võimalik. 30 000 aktsiat omandas varifirma Hansapanga kaudu vahetult enne 29. oktoobril ärajäänud farmaatsiatehase koosolekut.

Tallinna Farmaatsiatehase väikeaktsionärid ootavad Tallinna Börsilt ja Finantsinspektsioonilt tegutsemist, mis seaks taas jalule õiguse nii, et üldkoosoleku otsused tühistatakse. Me ei ole rahul, et Tallinna Börs ei ole suutnud või tahtnud adekvaatselt hinnata ja avalikustada Grindeksi tegeliku osaluse suurust Tallinna Farmaatsiatehases läbi Hansabanka Clients kliendikonto. Seetõttu näeme me Tallinna Börsi ja Hansapanka tegutsemas koostöös Grindeksiga, tekitamaks kahju Tallinna Farmaatsiatehase AS vähemusaktsionäridele.

Palume finantsjärelevalvel ja Tallinna Börsil teostada uurimine ja avalikustada tulemused börsiteatena. Samuti palume mitte kinnitada Grindeksi kavandatav ostupakkumine Tallinna Farmaatsiatehase vähemusaktsionäride aktsiate ostmiseks hinnaga alla 50 krooni aktsia.

Juhtum on hoiatuseks kõigile sise- ja välismaistele investoritele, sest ka avalike börsiettevõtete juhtimisel võidakse segamatult kasutada kõige jõhkramaid meetodeid väikeaktsionäride tahte ja õiguste eiramiseks.

Nordberg Capital, Lothar Dibowski, Kristian Kaljumäe, Meelis Angerma, Tiit Arumäe, Kaja Arumäe, Heldur Meerits, Sulev Liht

Kiri avaldatud lühendatuna

Autor: ÄP

Hetkel kuum