5. detsember 2003 kell 10:04

Ungari tõrjub valuutaspekulante

Ungari üritab tagasi tõrjuda sel aastal juba kolmandat rünnakut oma valuuta vastu ? viimase nädalaga on forint odavnenud 5%.

Aastaga on forint odavnenud 13%. See ähvardab destabiliseerida Ungari majanduse vaid paar kuud enne ühinemist ELiga ning lükkab edasi plaanid eurole üleminekuks aastal 2008, kirjutas Wall Street Journal.

Läinud nädalal tõstis Ungari keskpank baasintressi 12,5%le ? alates juunist on intressid tõusnud kuue protsendipunkti võrra. Analüütikute sõnul võivad intressid veelgi tõusta kuni forint surve alla jääb. Lisaks hoiatatakse, et sarnased probleemid võivad tekkida ka Poolas ja T?ehhis.

Ungari probleemid hakkasid jaanuaris, kui kapitali küllus tõukas forinti välja keskpanga seatud kauplemiskoridorist. Spekulantide tõrjumiseks alandas keskpank intresse. Juunis devalveeris keskpank ootamatult forinti 2% võrra ja muutis kauplemiskoridori ? see sundis osad investorid lahkuma ning keskpank tõstis valuuta toetamiseks intresse. Sealt edasi on veel reegleid muudetud. Paljud investorid on oma raha Ungarist välja viinud. Järjest enam sõltub Ungari oma suure jooksevkonto defitsiidi finantseerimisel lühiajalistest investeeringutest, mida toob riiki kõrge intress.

Analüütikute hinnangul võib ühinemine Euroopa valuutavahetuskursi mehhanismiga ERM, mis on euroga liitumise eeltingimus, uute liikmesriikide majandusele destabiliseerivalt mõjuda, sundides keskpanku liiga väikse ajavahe järel intresse tõstma ja langetama.

Hetkel kuum