Heidit Kaio • 16. detsember 2003 kell 10:37

Tarbijakaitseamet hoiatab inimesi võimalike finantspettuste eest

Tarbijakaitseamet hoiatab inimesi võimalike finantspettuste nagu mängud, loteriid, püramiidskeemid eest.

Kogu maailmas levitatakse endiselt erinevaid pakkumisi, milles lubatakse suurt materiaalset kasu - loteriivõite, mitmekordselt mõistlikku palka ületavat töötasu, muinasjutulisi dividende jne.

Pakkumised levivad peamiselt internetis, kuid ka posti ning telefoni teel. Üheks võimalikuks finantspettuseks on loteriid. Hetkel pakutakse Hispaania loterii nime all järgmisi lotomänge: 'El Gordo', 'la Primitiva', 'European Lottery Commission' jne.

Loteriipettus seisneb selles, et potentsiaalsele ohvrile teatatakse suurest lotovõidust, mis lubatakse anda inimesele kätte niipea, kui ta on maksnud kõikvõimalikud maksud, pangatasud, kättetoimetamiskulud jms.

Nimetatud maksude maksmiseks antakse 'loteriivõitjale' väga lühike tähtaeg, mille möödudes loteriivõit aegub ja inimene jääb võidusummast ilma. Tegelikult toimub inimestelt raha välja petmine ning seega tuleb hoiduda kõikvõimalikest sissemaksudes juhul, kuitegemist on Hispaania päritolu ettevõttega, mis oma pakkumises kajastab eelnimetatud märksõnu.

Teiseks aktiivselt levivaks pettuse liigiks on püramiidskeemiga rahamängud, kus esimesed sada mängijat on söödaks kümnetele tuhandetele. Püramiidskeemis lastakse inimestel kanda ettevõtte arvele 100 - 1000 krooni, millega on võimalik hiljem teenida sadu tuhandeid kroone.

Paraku lubatud summasid inimesed ei näe ning ettevõtte telefonid enam ei vasta.

Püramiidskeemide puhul võidakse potentsiaalsele ohvrile läheneda individuaalselt või teeb seda juba ohvriks langenu. Rahateenimine on seatud sõltuvusse levitamissuutlikkusega.

Kolmandaks levinud finantspettuse liigiks on katteta kaardid. Inimestele pakutakse võimalust teatud summa eest tellida meeletuid soodustusi sisaldavaid kaarte. Sellised kaardid tavaliselt tellijani ei jõua või ei ole selliseid kaarte võimalik mitte kuskil kasutada.

Tarbijakaitseamet juhib inimeste tähelepanu sellele, et motiveerimatult suuri ja soodsaid lisateenimisvõimalusi pakkuvad ettevõtted ei tegele kunagi heategevusega. Pakkumiste näol, milles esialgu nõutakse tarbijapoolset investeeringut, on tegemist pettusega ning katteta lubadustega.

Hetkel kuum