Ülo Toomsalu • 12. jaanuar 2004 kell 6:03

EPL: Lääne-Euroopa investorid on Eesti suhtes umbusklikud

Hollandi väliskaubandusagentuuri EVD hinnangul on huvi Eestisse investeerimise vastu viimasel ajal kasvanud, kuid teadmisi Eesti majanduskliimast napib.

Samal ajal kui Soome investorid Eestis järjest aktiivsemalt tegutsevad, suhtuvad Hollandi ärimehed Eesti Euroopa Liitu astumisest tulenevatesse võimalustesse umbusklikult, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Soomlased on Eesti turul väga aktiivsed, seda üritan ka hollandlastele selgeks teha, kuid neil on raske kiireid otsuseid teha,? ütles Hollandi majandusministeeriumi alla kuuluva EVD Kesk- ja Ida-Euroopa spetsialist Rob Sterkman. ?Ma ei nimetaks seda kartuseks, vaid teadmatuseks avanevatest võimalustest,? lisas ta.

Sterkmani sõnul ei usu Hollandi investorid Eesti üliliberaalsesse maksukeskkonda. ?Räägin neile Eesti ettevõtete tulumaksuvabastusest, kuid nemad ei usu, et midagi tasuta saab,? ütles ta.

Kohalikud kaupmehed pelgavad Sterkmani sõnul Ida-Euroopas suurte plaanide tegemist. Isegi toidu- ja esmatarbekaubagigant Unilever, kelle brändideks on näiteks Lipton, Hellmann?s, Knorr ja Domestos, ei ole tema sõnul päris kindlad selles, et kauba saatmisel Eestisse ei tule maadelda tollibürokraatiaga.

?Investeerimissoovid Eestiga seoses on küll väga paljudel firmadel, kuid leitakse, et enne on kasulikum Eestis oma kaupa turustada kui siia investeerides näiteks Venemaale või Soome edasiarenemiseks oma tugipunkt luua,? rääkis Sterkman. Tema sõnul on Hollandi investorid Eestisse suhtumises pimedusega löödud.

Iirimaa pealinna Dublini kaubanduskoja hinnangul räägitakse Iiri äriringkondades enim sellest, kuidas riik konkureerib Eesti ja T?ehhiga USA investeeringute pärast, kusjuures Eestit peetakse väga tugevaks konkurendiks.

Samas on koja hinnangul investoritel näiteks Eestisse investeerimise võimalustest tunduvalt vähem infot kui kasvõi Prantsusmaa ärikliima kohta.

Hetkel kuum